Dzięki polskim naukowcom po ponad 50 latach używania kevlaru w budowie kamizelek kuloodpornych materiał ten odchodzi z użytku. Polscy wynalazcy są bowiem na skraju przełomu, który zapewni polskim kamizelkom kuloodpornym ogromną sławę.

Kevlarowe pancerze odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmą płynne pancerze, które wypełnione będą… cieczami na wzór kisielu. To nie żart, a wykorzystanie nienewtonowskich cieczy (Shear Thickening Fluid – STF), te zapewniają bowiem sprężystość podczas poruszania się. Kiedy jednak uderzy się w nie pałką czy postrzeli z broni palnej, nagle zmieniają stan skupienia i działają jak stały pancerz.

Najbardziej posunięte w tej kwestii prace trwają w polskim konsorcjum, w którego skład wchodzą Politechnika Warszawska, Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex oraz Wojskowy Instytut Technicznego Uzbrojenia w Zielonce. Jak mówi prof. Marcin Leonowicz z Politechniki Warszawskiej, projekt jest gotowy do wdrożenia. Leonowicz spodziewa się, że to będzie hit eksportowy.

– Opracowaliśmy projekt kamizelki kuloodpornej z wykorzystaniem tych cieczy. Jest on gotowy do wdrożenia. Wartość dodana naszego produktu polega na tym, że dopóki nie nastąpi uderzenie, jest on miękki, elastyczny, można go zrolować i schować do kieszeni. Zainteresowanie polskimi produktami jest duże, zarówno w kraju, jak i za granicą – mówi prof. Leonowicz z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

źródło: wnp.pl

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!

...

Zobacz również

Zobacz również