Ogromny pożar w Tatrach! Problem z ewakuacją turystów

Ogromny pożar w Tatrach! Problem z ewakuacją turystów

Słowackie Tatry są obecnie niezwykle niebezpiecznym miejscem. Trwa tam ewakuacja turystów w związku z ogromnym pożarem, który trawi 30 hektarów lasu. Rząd ostrzega przed wycieczkami w tereny zbliżone do ognia.

Po słowackiej stronie Tatr płonie las na obszarze 30 ha. Na miejsce wciąż zjeżdżają kolejni strażacy. Tylko w okolicach Zielonego Stawu i Kieżmarskiego Żlebu obecnie pracuje aż 50 strażaków. Ponadto ogień gaszony jest także ze śmigłowca. Akcję utrudnia silny wiatr.

Tatry: trwa pożar i ewakuacja turystów

Na miejsce dotarli strażacy z wielu miejscowości, m.in. z Popradu, Kieżmarku i Białej Spiskiej. Walka z ogniem wciąż trwa. - Na miejsce jadą kolejni strażacy z jednostki specjalnej - informuje ponadto Zuzanna Farkasova, rzeczniczka Straży Pożarnej. Konieczne było zamknięcie niektórych szlaków turystycznych, szczególnie tych wysokogórskich. Horska Zachranna Slużba (słowacki odpowiednik GOPR) rozpoczęła ewakuację, m.in. na szlaku Biała Woda – Chata przy Zielonym Stawie. Do tej pory z obszaru zagrożonego rozprzestrzenianiem się pożaru wyprowadzono już 800-1200 osób. Ze względu na duże zadymienie, ewakuacja jest utrudniona. Ponadto, jak mówi Josef Janiga z Horskiej Zachrannej Slużby, utrudniają ją niektórzy turyści, w większości Polacy, którzy nie stosują się do poleceń służb. Rząd ostrzega turystów, by nie zapuszczali się w stronę obszarów objętych zagrożeniem pożarowym.

Skierowano wojsko do pomocy

Do pomocy gaszącym pożar strażakom skierowano armię. Jednostka wojskowa z garnizonu w Preszowie udostępniła śmigłowiec i cysterny z paliwem. Deklarują pełną gotowość do pomocy w każdych warunkach. - Siły zbrojne są nieustannie przygotowane do funkcjonowania w ramach wewnętrznego działania kryzysowego - mówi rzecznik prasowa słowackiego MON Danka Capáková.Najlepsze newsy dnia:

  1. 20 zastępów straży pożarnej walczy z GIGANTYCZNYM pożarem w Katowicach!
  2. Ogromny pożar w Warszawie!
  3. Wielkopolska: Gigantyczny pożar składowiska, dziesiątki strażaków walczą z żywiołem
Następny artykuł