15 ratowników ruszyło na pomoc turystom w Tatrach, potrzebny był śmigłowiec. Akcja ratunkowa trwała całą noc

15 ratowników ruszyło na pomoc turystom w Tatrach, potrzebny był śmigłowiec. Akcja ratunkowa trwała całą noc Źródło: YouTube / Fundacja TOPR

Tatry Wysokie zimą są szczególnie niebezpieczne. Przekonali się o tym turyści, którzy utknęli na zagrożonym lawinami szlaku. Na pomoc ruszyło 15 ratowników w śmigłowcu - akcja ratunkowa była na tyle poważna i skomplikowana, że trwała całą noc.

Trójka turystów, która przemierzała Tatry Wysokie w bardzo trudnych, zimowych warunkach, zabłądziła w Żlebie pod Krzyżnem. Nie skręcili zgodnie ze szlakiem na trawers pod Buczynową Turnią, ale poszli żlebem prosto w dół, gdzie pojawiło się niebezpieczeństwo. Jednemu z nich cudem udało się dotrzeć do schroniska i wezwać pomoc. Gdyby nie on, mogło dojść do ogromnej tragedii. Wezwanie dotarło do centrali TOPR w Zakopanem we wtorek około godz. 17:40. 

Utknęli w Tatrach Wysokich, gdzie nie było zasięgu sieci komórkowej 

Jak powiedział jeden z ratowników dyżurnych, jeden z turystów zszedł do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, skąd wezwał pomoc. Pozostali czekali na niego w miejscu zagrożonym lawinami, gdzie nie ma zasięgu. Jeden z oczekujących mężczyzn również próbował zejść, ale spadł i złamał nogę. Kolejna poszkodowana osoba także upadła i doznała lżejszych obrażeń.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na pomoc turystom ruszyło 15 ratowników TOPR w wojskowym śmigłowcu. Rano, kiedy pozwoliły na to warunki, ratownikom udało się przetransportować turystę ze złamaną nogą do szpitala w Zakopanem. Z kolei druga poszkodowana osoba została bezpiecznie sprowadzona na dół do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Stamtąd również pojedzie do zakopiańskiego szpitala, gdzie konieczne będzie wykonanie badań. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje uwielbiany muzyk. Miał 27 lat, przyczyny są niejasne
2. TVN przekazuje pilne ostrzeżenie wszystkich banków w Polsce. Możecie stracić wszystkie pieniądze

Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, w górach obowiązuje obecnie najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Na praktycznie każdym szlaku zalega świeży śnieg - w wyższych partiach gór jest nieprzetarty. Miejscami występują oblodzenia. Bez specjalnego sprzętu, takiego jak raki i czekan, poruszanie się w górach w takich warunkach jest niemożliwe. Dodatkowo, przy zagrożeniu lawinowym należy mieć przy sobie tzw. lawinowe ABC - detektor, sondę i łopatkę. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Anna Lewandowska prosi fanów o pieniądze. Kwota ścina z nóg, sprawa jest ważna i pilna
  2. Na jaw wychodzą kolejne, porażające kulisy morderstwa Filipka. Ojciec chłopca przed śmiercią szukał pomocy na policji, ale to nie wszystko
  3. Co mówi o Tobie kształt małego palca? Będziesz zdumiony, jakie cechy ujawnia, nawet te, do których w życiu się nie przyznasz
  4. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  5. Zasiłek dostaną tylko wybrani. Kontrole przetrzepią wam kieszenie

Źródło: Polsat News 

Następny artykuł