GIS podnosi alarm. Uważajcie na tasiemca w popularnych owocach, to może skończyć się nawet śmiercią

GIS podnosi alarm. Uważajcie na tasiemca w popularnych owocach, to może skończyć się nawet śmiercią Źródło: Unsplash/ Katherine Chase

Tasiemiec bąblowcowy może zagrażać życiu - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Zarazić się tą niebezpieczną chorobą możemy poprzez jedzenie popularnych owoców. Warto wiedzieć co zrobić, by tego uniknąć.

Tasiemiec bąblowcowy jest bardzo niebezpieczny. Wywołuje groźną chorobę, bąblowicę, którą najłatwiej zarazić się poprzez jedzenie owoców. Największa liczba zachorowań przypada na lato. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o ostrożność i przypomina o zagrożeniu.

Tasiemiec może spowodować nawet śmierć. Choroba trudna do diagnozy

Tasiemiec bąblowcowy wywołuje bąblowice, która jest bardzo ciężką chorobą, a dodatkowo - trudną do wykrycia. GIS informuje, że w całym 2017 roku doszło do 80 przypadków zachorowań. Liczba ta wzrasta w zastraszającym tempie - jeszcze w 2011 było tylko 20 przypadków wykrycia bąblowicy. A statystyka i tak jest zaniżona, ponieważ chorobę trudno zdiagnozować.

Efektem zarażenia są cysty, które rosną w ciele chorego. Mogą pojawić się na wątrobie, nerkach czy nawet oczach. Mogą bezobjawowo rozwijać się przez wiele lat, aż dojdzie do problemu. Wówczas można usunąć je tylko poprzez zabieg chirurgiczny. Co może wskazywać na obecność torbieli?

- Torbiele w płucach manifestują się niekiedy bólami w klatce piersiowej, przewlekłym kaszlem, czasami z krwiopluciem. Jeśli torbiel bąblowcowa jest umiejscowiona w mózgu, dość szybko pojawiają się objawy neurologiczne: bóle głowy, nudności, wymioty. Torbiel w kości może spowodować złamanie patologiczne. Bąblowica wielokomorowa u większości zarażonych osób przebiega bezobjawowo przez kilka lub kilkanaście lat. Niekiedy mogą wystąpić bóle w prawym podżebrzu, czasami żółtaczka. Jeśli wystąpi naciekanie sąsiadujących narządów objawy są różnorodne i niespecyficzne. U niektórych pacjentów z zajęciem wątroby lekarz może stwierdzić powiększenie wątroby - tłumaczy dr n. med. Ewa Duszczyk w portalu Medycyna Praktyczna.

Jak uniknąć bąblowicy? Uwaga na owoce

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zarazić się bąblowicą można, jedząc popularne owoce. Niebezpieczny jest każdy niemyty, ale w szczególności uważać trzeba na owoce leśne. Jaja tasiemca występują często na jagodach i jeżynach. Jednak nie tylko te rosnące dziko są niebezpieczne - uważać należy także na owoce i warzywa, które hodujemy we własnych ogródkach czy na działkach. GIS zwraca uwagę, że tasiemca mogą przenosić także psy domowe. Właśnie bliski kontakt ze zwierzętami może być kolejną przyczyną zarażenia. Uważać należy też na wodę z niezaufanego źródła.

- Najistotniejsze jest upowszechnianie wiedzy nt. zasad higieny podczas i po pracy/relaksie w polu/ogrodzie/lesie, ochrona posesji przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta, a także prowadzenie regularnych zabiegów odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

  1. Nie żyje słynna sportsmenka. Zmarła po długiej chorobie, na którą umierają miliony Polek. Osierociła 9-letnią córkę
  2. Ujawniono prawdę dotyczącą małżeństwa Aleksandry Kwaśniewskiej! Tego NIKT się nie spodziewał. Szok
  3. Ziemkiewicz: "Ludzie z tatuażami nie powinni dożywać starości"
  4. Genialne ciastka, których smak powala. Potrzeba tylko 3 składników, na pewno masz je w kuchni
  5. Nastolatka zeznała, że zgwałciło ją 12-stu mężczyzn. Trafiła do więzienia
  6. 12-letnie dziecko urodziło w polskim szpitalu dziecko. Porażające doniesienia TVP o ojcu noworodka

Źródło: Super Express

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu