Tarcza 4.0 i obniżka pensji.
Pixabay Chronomarchie
Jakub Kossakowski - 25 Maja 2020

Tarcza 4.0 pozwoli pracodawcy obciąć pracownikowi pensję. Nawet o połowę i na długi czas

Wielu Polaków odczuło skutki pandemii na swoich finansach. Niektórzy martwią się tym, że czeka ich obniżka pensji. Ostatnie doniesienia nie napawają optymizmem. Okazuje się, że tarcza 4.0 może dopuszczać możliwość pomniejszenia wynagrodzeń pracowników.

W momencie kryzysu, do którego przyczyniła się pandemia, obniżka pensji może być niezwykłym utrapieniem. Takiego scenariusza obawia się wiele osób. Niestety tarcza 4.0 zapowiada wejście w życie prawa, które sprawi, że wielu pracowników będzie bezradnych, a ich wypłaty staną się mniejsze.

pieniądze emeryci rządRząd wprowadza zmiany, które uderzają w emerytów. Wielu straci tysiące złotychCzytaj dalej

Tarcza 4.0, a wypłaty pracowników

Niedawno wspominaliśmy o tym jak premier Mateusz Morawiecki zachwalał uchwaloną wprowadzoną 18 maja tarczę 3.0. Nie minęło wiele czasu, a rząd planuje wprowadzić kolejne rozwiązania w czasie kryzysu, określane jako tarcza 4.0. Znalazły się w niej zapisy, które mogą wzbudzić spore wątpliwości.

Nie da się ukryć, że obniżka pensji w dobie kryzysu jest jednym z najgorszych scenariuszy jakie można sobie wyobrazić. Tarcza 4.0 zawiera jednak zapis, który może sprawić, że z tym najczarniejszym scenariuszem będzie musiało zmierzyć się wiele osób. Czego mogą się spodziewać Polacy?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

PogrzebJak wygląda pogrzeb zmarłego z koronawirusem? Pan Maciej ujawnił porażający opis procedurCzytaj dalej

Obniżka pensji na długi czas

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Business Insider, "Rzeczpospolita" donosi, że tarcza 4.0 dopuszcza pomniejszenie wypłat przez pracodawcę, jeżeli odnotował on wzrost kosztów zatrudnienia. Obniżenie pensji może trwać nawet rok od czasu zakończenia pandemii. W najgorszym przypadku pracownik może spodziewać się wówczas wynagrodzenia mniejszego nawet o połowę. Istnieje również możliwość skrócenia wymiaru czasu pracy o 20 %. Bez wątpienia tego typu przepisy mogą wywołać spore oburzenie u znacznej części Polaków.

Dzisiaj grzeje:

1. Błąd w liczeniu zakażonych w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało prawdziwą liczbę

2. Koronawirus w polskim przedszkolu. Dzieci trafiły na kwarantannę, placówkę zamknięto

Tarcza 4.0 zakłada wprowadzenie nowych przepisów dotyczących pracy zdalnej, odpraw i zaległych urlopów. Sejm zajmie się tym projektem już w najbliższą środę. Wtedy wyjaśni się czy pracodawca faktycznie otrzyma możliwość tak radykalnego obniżania wynagrodzeń swoich pracowników. Jeżeli zostanie to umożliwione skutki mogą być opłakane. Dwukrotnie niższe dochody przez ponad rok są niewyobrażalne i stanowczo odbiją się na życiu wielu Polaków.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wczesne objawy raka piersi. Ich rozpoznanie może uratować życie
  2. Nie żyje trzykrotny mistrz olimpijski. Legenda przegrała z długą i ciężką chorobą
  3. Media przekazały bardzo złe wieści. Chodzi o Agnieszkę Chylińską
  4. Zauważyła czarny worek na poboczu drogi. Zajrzała do środka i nogi się pod nią ugięły, od razu wyciągnęła telefon
  5. Jak długo zostaniemy w maseczkach? Szumowski wygadał się w programie na żywo, ogromne zaskoczenie
  6. Czy można jeść truskawki, poziomki lub agrest prosto z krzaka? Porażająca historia Dominiki obrazuje co może się stać

zdjęcie swojej dziewczynieZrobił zdjęcie swojej dziewczynie, nie mógł przewidzieć konsekwencji. Stała się niewiarygodna rzeczCzytaj dalej

Źródło: Business Insider

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News