Tara do prania
YouTube Sudecka Zagroda Edukacyjna
Irmina Jach - 20 Października 2020

Czy wasze babcie prały na tarze?

Tara była przed dziesiątkami lat atrybutem każdej pani domu. W czasach, kiedy nie istniały jeszcze pralki, kobiety posiłkowały się tym narzędziem, by zachować garderobę całej rodziny w czystości. W niektórych rejonach Polski tara nazywana była także rejbeską. Pamiętacie, jak wasze babcie robiły pranie z użyciem tego narzędzia?

Tara dla wielu osób jest dziś narzędziem zamierzchłym. Młodsze pokolenie nie wie, jak wyglądało pranie z użyciem tego nietypowego przyrządu. Mimo że liczne zgromadzenia ludowe i folklorystyczne starają się zachować pamięć o takiej formie pracy w gospodarstwie domowym, dziś nikt nie wyobraża sobie rezygnacji z automatycznej pralki. Nasze babcie nie miały jednak innego wyboru. By zachować ubrania w czystości, musiały się natrudzić. Wtedy z pomocą przychodziła tara.

Marta Kaczyńska szaleje z radości, przekazała cudowną nowinę. Wielkie gratulacjeMarta Kaczyńska szaleje z radości, przekazała cudowną nowinę. Wielkie gratulacjeCzytaj dalej

Tara to wspomnienie z dzieciństwa wielu Polaków

Tara to konstrukcja z blachy falistej umocowana najczęściej w drewnianej lub metalowej ramie. Umieszczano ją w specjalnej balii, co stanowiło prozaiczny odpowiednik dzisiejszej pralki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Porzucili dziecko na bazarze. Po 20 latach dziewczynka przeczytała list i zamarła, prawda wyciska łzy z oczuPorzucili dziecko na bazarze. Po 20 latach dziewczynka przeczytała list i zamarła, prawda wyciska łzy z oczuCzytaj dalej

Osoba piorąca ręcznie tarła mokrymi ubraniami po powierzchni tary, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń. Nie była to lekka praca.

Dzisiaj grzeje:

1. Premier Morawiecki zapowiedział kolejne obostrzenia. Wszystko zmieni się już za kilka dni

2. Nowy objaw koronawirusa, pojawia się w szczególności u dzieci. Wszyscy rodzice powinni wiedzieć

3. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Niestety, zagrożone małe dzieci i wiele rodzin

Falista część tary, podczas prania, wydawała charakterystyczny odgłos, który - co ciekawe - stał się inspiracją dla wielu zespołów muzycznych. W piosenkach należących do gatunku muzyki ludowej lub country do dziś można usłyszeć "szuranie" będące jednym z najprzyjemniejszych wspomnień z dzieciństwa starszego pokolenia Polaków. Pamiętacie, jak brzmiało pranie na tarze?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Z bólem serca oddał pitbulla do schroniska. Niewiarygodne, kto go do tego przymusił
  2. Córka Jarosława Bieniuka pokazała gorące zdjęcie z chłopakiem. Po chwili je usunęła, ale w sieci nic nie ginie (FOTO)
  3. Rodzice mogą zapłacić za dziecko 500 zł kary. Policja bez wahania wypisze mandat
  4. Służby natychmiast przerwały pogrzeb, przegoniono żałobników. Porażające sceny w polskiej miejscowości
  5. MSZ zabrało głos ws. zamknięcia granic. Kluczowa wiadomość dla wszystkich Polaków
  6. Naukowcy odkryli tajemnicze sygnały z kosmosu. Zamarli, gdy odkryli jeden szczegół
  7. Na brzuszek pusty, placuszek z kapusty. Przepis bije na głowę placki ziemniaczane, niewiarygodna receptura
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News