Takiej afery w Polsce jeszcze nie było! Eksperymentowali na bezdomnych

Takiej afery w Polsce jeszcze nie było! Eksperymentowali na bezdomnych

Grudziądz: ta afera wstrząsnęła całą Polską. Jedna z prywatnych przychodni eksperymentowała na bezdomnych. Większość z "doświadczalnych szczurów" nie była tego świadoma.

Ta sprawa pokazuje, jak nieudolny jest polski wymiar sprawiedliwości. Na wokandę powróciły bardzo głośne wydarzenia sprzed 11 lat. W styczniu 2007 roku przeciwko prywatnej przychodni w Grudziądzu rozpoczęto postępowanie za eksperymentowanie na bezdomnych. Dopiero teraz prokuratura domaga się dla nich zadośćuczynienia.

Grudziądz: przychodnia testowała leki na bezdomnych

Prywatna przychodnia testowała na bezdomnych szczepionkę przeciwko ptasiej grupie. Badani okazali się w przeważającej większości ludźmi bezdomnymi. Mało kto wiedział, że bierze udział w badaniach klinicznych. Ogłoszenia były rozwieszane w takich instytucjach, jak np. Caritas, gdzie informowano, że są to darmowe szczepienia. Dodatkowo kandydaci mieli dostawać 90 zł zwrotu kosztów podróży, a dostawali od 5 do 10 zł, a większość nie dostała nic. Informacja o darmowej szczepionce i pieniądzach wystarczyła, żeby skusić najuboższe osoby. Ludziom, na których eksperymentowano wmawiano, że dokumenty o klinicznych badaniach, które mieli podpisać, to np. lista obecności. Do końca nie byli świadomi, że testowano na nich szczepionkę przeciwko ptasiej grypie. Gdy sprawa ujrzała światło dzienne, pielęgniarki z przychodni ponownie wzywały do siebie bezdomnych. Instruowały ich, jak mają zeznawać przed sądem. Tym razem wypłacały im pieniądze.

Prokuratura domaga się zadośćuczynienia dla bezdomnych

Mimo, że od sprawy minęło już ponad 11 lat, to dopiero teraz Prokuratura Okręgowa w Toruniu wzięła ją ponownie pod lupę i domaga się zadośćuczynienia dla poszkodowanych osób. Gazeta Pomorska poinformowała, że mają one wynosić po 5 tys. zł na osobę. Andrzej Kukawski, rzecznik prokuratury w Toruniu, oświadczył, że wpłynęło już 140 oświadczeń od poszkodowanych osób. 45 z nich zgodziło się, żeby przed sądem reprezentowała ich prokuratura.

ZOBACZ TAKŻE:
  1. Stan klęski żywiołowej na Lubelszczyźnie!
  2. Dzieje się! Owsiak napisał list do Agaty Dudy, oto jego treść
  3. Dramat w rodzinie Kukiza. Muzyk walczy o życie ukochanej córki
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News