Pierwszy konkurs piękności, w którym arbitrem był komputer, miał stać się najobiektywniejszym w historii. Wyniki zadziwiły jednak wszystkich, a komputer okrzyknięto „rasistowskim”.

Z okazji pierwszego komputerowego konkursu piękności, przygotowano specjalny program, który zastąpił ludzkich sędziów. Kiedy beauty.ai wystartowało, niemal 6 tysięcy osób z ponad stu krajów wysłało swoje zdjęcia w nadziei, że zostaną rozpoznane jako „najpiękniejsze” przez sztuczną inteligencję wspomaganą skomplikowanymi algorytmami. Przy ich układaniu brano pod uwagę takie czynniki jak brak zmarszczek, symetryczność twarzy czy proporcje nosa i ust. Kolor skóry nie był czynnikiem decydującym, jednak wyniki mogłyby wskazywać na coś zupełnie innego.

Z 44 zwyciężczyń, niemal wszystkie były białe. Pośród nich znalazło się ledwie kilka azjatek i tylko jedna czarna kobieta. Wyniki konkursu wywołał niemałe zamieszanie, a oburzeni krytycy okrzyknęli komputer „rasistowskim”.

Skąd takie wyniki? Okazuje się, że stworzone przez grupę Youth Laboratories AI bazowało w dużej mierze na bazie zdjęć kobiet określanych jako piękne. Według niektórych ekspertów, w tej bazie zabrakło większej ilości przedstawicielek mniejszości etnicznych.

źródło: The Guardian

...

Zobacz również

Zobacz również