Nad Polskę nadciągnął niszczycielski cyklon Grzegorz (Grisza). Już tej nocy dał się mieszkańcom kraju we znaki. Teraz jest jeszcze gorzej i wydaje się, że tak źle jeszcze nie było. Prędkość wiatru w niektórych miejscach sięgnęła nawet 180 km/h. Ostrzeżenia obejmują ogromną połać Polski.

Wszystkich świętych w domu

Najpoważniejsze ostrzeżenia dotyczą Pomorza. W tym roku Polacy zamieszkujący północną Polskę mogą mieć utrudnione świętowanie 1 i 2 listopada. W Gdańsku zamknięto wszystkie cmentarze i Park Oliwski. Wszystko z powodu wiatru, który przekracza 100 km/h.

Między grobami jest wiele drzew. W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych na cmentarzach pojawia się znacznie więcej osób i nie możemy ryzykować. Teraz za pomocą mediów staramy się poinformować jak najwięcej osób, by nie jechały dzisiaj na cmentarze na darmo – informuje rzecznik prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

W Gdańsku decyzja obowiązuje do odwołania. Jednak nie tylko Pomorze pozostaje pod wpływem niszczycielskich sił natury. W Poznaniu rozważa się zamknięcie dwóch cmentarzy komunalnych. Rośnie na nich 2000 starych drzew przeznaczonych do wycięcia. W każdej chwili silny wiatr może je połamać.

Ostrzeżenia dla całej Polski

Pierwsza noc szalejącego cyklonu jest już za nami. Wiatr i deszcz pozbawił prądu w sumie prawie 300 tys. domostw. Najwięcej w Lubuskiem, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Działanie silnych prądów atmosferycznych odczuli mieszkańcy całej Polski. Także na południu kraju, w Karkonoszach zanotowano niezwykle silny wiatr. Na Śnieżce, najwyższym szczycie pasma górskiego, urządzenia wskazywały nawet 180 km/h prędkości wiatru.

Meteorolodzy ostrzegają jednak, że najgorsza noc jest przed nami. Ta ma nastąpić z niedzieli na poniedziałek. Ostrzeżenia obejmują całą Polskę, jednak wyższy, drugi stopień ostrzeżeń dotyczy zachodniej części kraju.

fot. twitter.com/stepelka
fot. twitter.com/roodaoola
fot. twitter.com/kreuzberged

Źródło: wiadomosci.wp.pl

10 POTĘŻNYCH kataklizmów, które wstrząsnęły ludzkością


TE zdjęcia dzikiej przyrody zaprą ci dech w piersiach!

...

Zobacz również