Tak manipuluje nami władza! Koniecznie przeczytaj

Tak manipuluje nami władza! Koniecznie przeczytaj Źródło: Fot. sawares.ue

Nie od dziś wiadomo, że władze zawsze próbują wpłynąć na postawę społeczeństwa i wymusić określone zachowania. Chcą też przekazać ludziom tylko tyle ile trzeba. Do tego służy im tzw. "czwarta władza".

Oczywiście chodzi o media. To przy ich pomocy władze mogą manipulować opinią publiczną i przekazać tylko tyle, ile chcą, by społeczeństwo wiedziało. Są one nieodzownym element każdej władzy. Poniżej prezentujemy 10 technik jakie stosuje władza do manipulacji przez media.

1.Rozpraszanie uwagi

Najważniejszym elementem jest strategia odwrócenia uwagi od spraw ważnych i istotnych, dokonywanych przez polityków. Robi się to po przez zalew niepotrzebnymi informacjami tzw. papką. Ta strategia jest po to, aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa na temat takich kwestii jak polityka, ekonomia, nauka czy cybernetyka. Obywatele muszą mieć czym zająć swoje głowy.

2.Generuj problemy i zaproponuj skuteczne rozwiązanie

Chodzi o wywołanie określonej reakcji. Politycy tworzą taką sytuacje, która ma u odbiorców wywołać pożądane działania w tym wypadku jest to natychmiastowe żądanie podjęcia kroków przeciwdziałających. Np. tworzą kryzys gospodarczy i zwiększają podatki aby się przed nim uratować.

3.Wprowadzaj zmiany stopniowo

Nie można wprowadzać zmian szybko i radykalnie. Trzeba społeczeństwo oswajać i przyzwyczajać do nich. Wprowadzenie zbyt wielu reform, które sa radykalne, w krótkim czasie doprowadzi do rewolucji.

4.Strategia odroczenia

Jest to kolejny sposób na wprowadzenie radykalnej zmiany. Wmawia się społeczeństwu, że to musi nastąpić w jakimś odstępie czasu. Wtedy obywatele oswajają się z tą myślą i przyjmują ją łagodniej niż przy natychmiastowym działaniu. Poza tym ludzie wierzą, że może coś się przez ten czas zmieni i będzie dobrze.

5.Mów do społeczeństwa jak do dziecka

Język jakim mówi się do społeczeństwa musi być prosty, wręcz infantylny, aby go zrozumiano i ciepło przyjęto. Ma to na celu zamglenie rzeczywistego obrazu. „Jeśli będziesz mówić do osoby, jakby miała ona 12 lat, to po wpływem sugestii prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat”.

6.Skup się na emocjach, a nie na racjonalności

Jest to klasyczna zagrywka polityków. W ten sposób odstawia sie na bok racjonalne myślenie i argumenty na rzecz gry na ludzkich emocjach. To podświadomie może zaszczepić różne idee, ale i lęki.

7.Utrzymuj ludzi w ignorancji

Uczyń społeczeństwo upośledzonym i niezdolnym do zrozumienia metod sprawowania kontroli i władzy. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i na przeciętnym poziomie, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami utrzymywała się, a techniki kontroli pozostawały niezrozumiałe dla niższych klas”.

8.Promuj przeciętność wśród ludu

Spraw, aby ludzie postrzegali przeciętność jako coś naturalnego i niezagrażającego. Bycie głupim i wulgarnym nie jest w stanie zagrozić władzy i ją podważyć.

9.Utrzymuj ludzi w poczuciu winy

Niech ludzie czują na sobie to, że są winni tego co się dzieje w kraju. Wszelkie niepowodzenia i porażki powinni odczuć i brać za nie odpowiedzialność. W ten sposób zamiast walczyć przeciwko władzom, będą bić się między sobą, a poczucie winy nie pozwoli na bunt. Bierność oznacza brak rewolucji.

10.Poznawaj ludzi lepiej niż oni są w stanie poznać siebie

Dzięki zaawansowanej nauce z dziedziny psychologi i neurobiologii władze są w stanie rozgryźć Cię lepiej niż Ty ich. Będą wiedzieli jak zareagujesz na podwyżkę cen zanim ją wprowadzą. Posiadając taką wiedzę są w stanie kontrolować społeczeństwo. Źródło: Noam Chomsky – “Silent Weapons for Quiet War”
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News