Przychylne obozowi rządzącemu wPolityce.pl donosi, że Prawo i Sprawiedliwość planuje istotne zmiany w systemie wyborczym. Według informacji portalu braci Karnowskich, partia Jarosława Kaczyńskiego zamierza przenieść niektóre rozwiązania z wyborów samorządowych na grunt parlamentarny. Jeśli w kolejnych wyborach obóz rządzący uzyska odpowiednio wysokie poparcie, PiS mógłby na dobre przystąpić do organizowania IV RP.

Według wPolityce.pl PiS rozważa podzielenie Polski na 100 okręgów wyborczych, w których byłoby do zdobycia od 3 do 5 mandatów i wprowadzenie mechanizmu podobnego do tego, który reguluje wyłanianie składów sejmików wojewódzkich.

Dlaczego wspomniany system byłby dla Prawa i Sprawiedliwości szczególnie atrakcyjny? Taki sposób głosowania mógłby de facto doprowadzić do powstania dwupartyjności na polskiej scenie politycznej i marginalizacji mniejszych ugrupowań. Mimo utrzymania 5-procentowego progu wyborczego, mniejsze ugrupowania nie miałyby tak dużego wpływu na władzę. Jak twierdzą anonimowi politycy z obozu rządzącego, nowe zasady byłyby szczególnie korzystne wobec podzielonej i słabej opozycji.

Istotnym elementem planu PiS jest również fakt, że podobne rozwiązania są już obecne w polskim systemie wyborczym. Dzięki temu rządzący nie zostaliby ponownie oskarżeni o próbę przeforsowania niekonstytucyjnych rozwiązań.

Obecnie magiczną barierą, którą Jarosław Kaczyński i jego partia szczególnie chcieliby przekroczyć jest 40 procent poparcia w nadchodzących wyborach. Umożliwiłoby ono PiS-owi wprowadzenie opisywanych wyżej zmian. Biorąc pod uwagę obecne sondaże, partia rządząca jest na dobrej drodze, by uzyskać taki wynik. Do sądnego głosowania pozostało jednak jeszcze sporo czasu – wybory parlamentarne odbędą się bowiem w 2019 roku, natomiast prezydenckie rok później. Dwa lata to w polityce jednak cała wieczność, a kampania wyborcza może znacząco wpłynąć na układ sił.

Źródło: natemat.pl

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

Jakiej ksywki dorobił się Schetyna? Uśmiejesz się! Zabawne przydomki polityków

Zobacz również