Rząd przyznaję tajną podwyżkę! Inne grupy zawodowe są wściekłe

Rząd przyznaję tajną podwyżkę! Inne grupy zawodowe są wściekłe Źródło: fot. pixabay.com

Podwyżki płac od nowego roku mają niebagatelny wpływ na nastroje polityczne związane z wyborami samorządowymi. Każdego dnia napływają informacje o ustaleniu przez rząd nowych stawek. Najpierw była podwyżka płacy minimalnej, teraz dowiadujemy się, jakie grupy zawodowe będą przez PiS potraktowane jako wyjątkowe.

Podwyżki płac w 2019 roku zostaną przyznane żołnierzom. Zawodowi będą mogli liczyć na wynagrodzenie wynoszące 5530 złotych brutto. Informacja, chociaż została oficjalnie zatwierdzona przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, nie jest jednak rozpowszechniana. Biuro boi się konfrontacji z innymi służbami, dla których zabrakło pieniędzy w budżecie państwa.

Podwyżki płac dla mundurowych. Kogo rząd wyróżnił

Wyróżnieni zostali jedynie zawodowi żołnierze. Dla innych mundurowych może być to cios, podczas gdy rząd zapowiadał wcześniej podwyżki. – W resorcie mówiło się o takim wzroście płac, ale póki trwały ustalenia, nie byliśmy pewni, czy minister finansów się na nie zgodzi. Jeśli prezydent przychyli się do propozycji MON, będzie to świetna informacja dla wojskowych - powiedział komandor Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Podwyżki w policji

Policjanci od dawna apelowali o podniesienie przez rząd wynagrodzeń. We wrześniu 2017 roku ich postulaty zostały spełnione. Ten pomysł wiązał się z planem modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. Wśród wydatków politycy uwzględnili także zakup sprzętu i wyposażenie biur. W kwietniu ministrowie zapowiadali także podwyżki dla innych grup zawodowych. Uwzględnieni mieli zostać także strażacy, których pensje są dalece różne od europejskich standardów. Po spotkaniu Joachima Brudzińskiego i Jarosława Zielińskiego przedstawiono plan, w którym funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa będą zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 roku. Następna podwyżka ma zostać wprowadzona od stycznia 2019 roku. Oświadczenia dotyczącego tej daty jednak nie wydano.

Mało chętnych?

Zapowiadane podwyżki nie zachęcają jednak młodych do wstępowania do służb. Zarobki kursanta wynoszą niewiele, bo dwa tysiące złotych miesięcznie. Policja przez pewien czas manewrowała przy egzaminach, które kwalifikują do wzięcia udziału w dalszym kursie. Padło na zmiany w testach psychologicznych. Wkrótce dotychczas zakwalifikowani stanowiący 30 procent chętnych, zmienili się w 50 procentową skuteczność. Jednak chętnych wciąż brakuje.  1. Policjant został pobity w centrum Warszawy. Opublikowano wizerunek sprawców
  2. Macierewicz w tarapatach! Zajęły się nim służby
  3. Służby zablokują Warszawę! Mają dość PiS, największy protest od lat
Następny artykuł