Mieszkańcy północno-zachodniej Syberii byli w ostatnim czasie świadkami tajemniczego zjawiska jakie miało miejsce na tamtejszych plażach. Obszar o długości kilkunastu kilometrów został opanowany przez gigantyczne „śnieżki”.

Na jednej z syberyjskich plaży na północnym zachodzie Rosji, mieszkańcy odkryli tajemnicze zjawisko naturalne. Na obszarze o długości kilkunastu kilometrów, plaża została opanowana przez gigantyczne kulki śnieżne. Ich rozmiary wahają się od kilku centymetrów do nawet metra średnicy.

Zjawisko jest do tego stopnia niespotykane, że zainteresowali się nim natychmiast naukowcy. Jak tłumaczą, gigantyczne śnieżki powstają dzięki rzadkiemu zjawisku, gdy popychane przez wiatr po wodzie, a potem lądzie, małe kawałki lodu zwiększają swoją objętość, osiągając kuliste kształty i ogromne rozmiary.

Zjawisko choć bardzo rzadkie, miało już miejsce w przeszłości. Udokumentowano je m.in. na brzegach Jeziora Michigan w USA w ubiegłym roku oraz dwa lata temu nad Zatoką Fińską. Zjawisko zawsze ma miejsce w okresie listopad-grudzień.

cwbdq39ukaeirvn syberia syberia2 syberia4

bh, źródło: bbc / tvp info

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.