Rydzyk w tarapatach! Prokuratura zajęła się jego majątkiem

Rydzyk w tarapatach! Prokuratura zajęła się jego majątkiem

Tadeusz Rydzyk może mieć problemy z prawem. Sąd uznał, że jego fundacja Lux Veritatis musi ujawnić swoje dochody i wydatki. Nieoficjalnie mówi się o kwocie rzędu 1,5 miliona złotych. Fundacja otrzymywała publiczne środki m. in. z ministerstw środowiska czy obrony narodowej.

Tadeusz Rydzyk będzie zmuszony ujawnić sposób finansowania swojej fundacji. Sprawa dotowania Lux Veritatis stała się przedmiotem zainteresowania Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, organizacji śledzącej wydatkowanie środków publicznych. Przy chęci "prześwietlenia" fundacji Rydzyka natknęła się na opór. Nie pomogło powołanie się na artykuł ustawy o dostępie o informacji publicznej.

SOWP nie odpuściła sprawy. Zawiadomiła prokuraturę powołując się ponownie na prawo o dostępie do informacji publicznej. Pierwotnie śledczy z oddziału Warszawa-Wola orzekli na korzyść fundacji. Uznali, że nie musi ukazywać struktury swoich wydatków.

Tadeusz Rydzyk vs. obserwatorzy życia publicznego

Watchdog Polska nie odpuścili. Złożyli zażalenie na decyzję śledczych. Sprawa trafiła do sądu. Ten orzekł kilka dni temu, że prokuratorzy muszą jednak wszcząć śledztwo i prześwietlić finansowe struktury fundacji o. Rydzyka. - Dobra wiadomość! Na wczorajszym posiedzeniu sąd uwzględnił nasze zażalenie i nakazał prokuraturze wszcząć dochodzenie - napisała organizacja na Twitterze 20 września.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ile dostała Fundacja?

Tadeusz Rydzyk i fundacja nie chcą ujawniać danych finansowych. Można się domyślać, że w sprawozdaniach kryją się niebagatelne kwoty. Mowa o dofinansowaniach z resortów środowiska i obrony narodowej, kierowanych przez byłych już ministrów Jana Szyszko i Antoniego Macierewicza. Z informacji Radia Zet wynika, że mogło to być nawet 1,6 miliona złotych. Zdaniem Sieci Obywatelskiej WP te informacje powinny być jawne, jako że sprawa dotyczy środków publicznych. Organizacja chce potwierdzenia na jakie cele zostały wydane ów środki. Nazwisko ojca Tadeusza Rydzyka budzi spore kontrowersje w kontekście dofinansowania jego działalności przez rząd. Znalazło się m. in. na listach "wstydu" tworzonej przez PO. Całkowita kwota wsparcia jego instytucji przez rząd może sięgać 100 milionów złotych. Jak pisze portal radiozet.pl redemptorysta miał też przekazać do muzeum zbiory o wartości 88 milionów złotych.Najlepsze newsy dnia:

  1. Tadeusz Rydzyk drży ze strachu. Prokuratura wparuje do fundacji
  2. Tadeusz Rydzyk zamieszany w ogromną aferę! Usunęli niewygodnego człowieka
  3. Rydzyk wywołał międzynarodowy skandal! Mówi o nim cała Ameryka
źródło: radiozet.pl Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu