Rydzyk dostał kolejną fortunę od PiS! Płacą mu za milczenie?

Rydzyk dostał kolejną fortunę od PiS! Płacą mu za milczenie? Źródło: fot. youtube.com

Ojciec Tadeusz Rydzyk po raz kolejny mógł liczyć na spory zastrzyk finansowy ze strony rządu. Tym razem to prawie 1 mln zł z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Co uzasadnia taką dotację dla Fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej? Czyżby PiS chciał uciszyć krytykę, która płynie z Torunia w stronę partii rządzącej?

Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym jest - zgodnie ze znowelizowanym w 2017 roku Kodeksem Karnym Wykonawczym - przeznaczony na "na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną". Finansowany jest z przejętych przez państwo pieniędzy pochodzących z przestępstw. W jaki sposób fundacja i szkoła wyższa, którymi kieruje redemptorysta z Torunia, wpisują się w definicję celu funduszu? Pytanie to zadał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który uważa, że dotowanie medialnego imperium w Toruniu wygląda podejrzanie.

RPO ma wątpliwości

Adam Bodnar przedstawił na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich komunikat w tej sprawie. Wyjaśnia w nim, że ma wątpliwości co do zasadności przyznania pieniędzy fundacji o. Rydzyka. - Pojawiają się uzasadnione wątpliwości, czy środki z Funduszu Sprawiedliwości w istocie przeznaczane są na cele, o których mowa w art. 43 ust. 2 i 8 Kkw - stwierdził RPO. - RPO zwrócił się do ministra o przedstawienie pełnego wykazu podmiotów, które otrzymały środki z Funduszu w 2017 r. Wystąpił też o wskazanie, jaka faktyczna działalność tych podmiotów uzasadniała przyznanie im funduszy - dodano w komunikacie. Należy podkreślić, że to nie jedyna forma dotowania Fundacji, Wyższej Szkoły, Geotermii i innych działalności, którymi zarządza o. Tadeusz Rydzyk przez obecny rząd. Także sam PiS z pieniędzy partyjnych regularnie przelewa ustaloną z góry kwotę na konto Fundacji.

Ojciec Tadeusz Rydzyk z kolejną fortuną od rządu

Funduszem Pomocy Pokrzywdzonym kieruje Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak wyjaśniono w oświadczeniu, które wydało MS w odpowiedzi na wątpliwości RPO, 800 tys. zł, które otrzymała Fundacja Lux Veritatis, przyznano w drodze otwartego konkursu. - Fundusz rozporządza pieniędzmi, które sądy zasądzają od sprawców przestępstw. Środki te – pochodzące z kieszeni ludzi, za sprawą których stała się komuś krzywda – zaczęły czynić wyłącznie dobro - napisano w oświadczeniu. W jego dalszej treści wyjaśniono, jakie argumenty przemawiają za dotowaniem właśnie działalności o. Rydzyka. Zdaniem MS jego placówka edukacyjna prowadzi istotne programy profilaktyczne, które służą zapobieganiu przestępczości i demoralizacji. Podkreślono, że zarówno Fundacja Lux Veritatis, jak i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej prowadzą takie programy od kilkunastu lat. Ponadto nie są to jedyne instytucje, które wsparto pieniędzmi pochodzącymi z wymienionego Funduszu. - Także toruńska szkoła otrzymała wsparcie na organizację konferencji i kampanii informacyjnych na temat przeciwdziałania przestępczości - podano w komunikacie.

Tadeusz Rydzyk dostał kasę za milczenie?

Od pewnego już czasu między obozem rządzącym a przywódcą "toruńskiego imperium" nie dzieje się najlepiej. Coraz częściej zdarza się, że o. Rydzyk krytykuje PiS za brak zdecydowania w walce o ochronę życia poczętego. Podkreśla także, że walka o prawa zwierząt, zwłaszcza wówczas, gdy nie dba się o prawa człowieka, jest kuriozalna. Pojawiają się zatem sugestie, że kolejny zastrzyk finansowy na działalność o. Rydzyka ma służyć temu, by uciszyć zakonnika i by przekonać go, aby przestał krytykować władzę. Czy to zadziała? Można mieć wątpliwości, zwłaszcza że coraz częściej mówi się o rosnącej w siłę frakcji politycznej zgromadzonej właśnie wokół toruńskiego ośrodka medialnego.
Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Rydzyk wyznaje: Nie miałem na benzynę, jadłem tylko chleb
  2. Toruń: 4-latka przeszła przeszczep skóry. Po tym matka traktowała ją jak zwierze
  3. Twórcy Milionerów robią wszystko, by to ukryć. Hubert Urbański ma...
Następny artykuł