Rydzyk dostał kolejną fortunę od PiS! Płacą mu za milczenie?

Rydzyk dostał kolejną fortunę od PiS! Płacą mu za milczenie? Źródło: fot. youtube.com

Ojciec Tadeusz Rydzyk po raz kolejny mógł liczyć na spory zastrzyk finansowy ze strony rządu. Tym razem to prawie 1 mln zł z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Co uzasadnia taką dotację dla Fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej? Czyżby PiS chciał uciszyć krytykę, która płynie z Torunia w stronę partii rządzącej?

Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym jest - zgodnie ze znowelizowanym w 2017 roku Kodeksem Karnym Wykonawczym - przeznaczony na "na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną". Finansowany jest z przejętych przez państwo pieniędzy pochodzących z przestępstw. W jaki sposób fundacja i szkoła wyższa, którymi kieruje redemptorysta z Torunia, wpisują się w definicję celu funduszu? Pytanie to zadał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który uważa, że dotowanie medialnego imperium w Toruniu wygląda podejrzanie.

RPO ma wątpliwości

Adam Bodnar przedstawił na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich komunikat w tej sprawie. Wyjaśnia w nim, że ma wątpliwości co do zasadności przyznania pieniędzy fundacji o. Rydzyka. - Pojawiają się uzasadnione wątpliwości, czy środki z Funduszu Sprawiedliwości w istocie przeznaczane są na cele, o których mowa w art. 43 ust. 2 i 8 Kkw - stwierdził RPO. - RPO zwrócił się do ministra o przedstawienie pełnego wykazu podmiotów, które otrzymały środki z Funduszu w 2017 r. Wystąpił też o wskazanie, jaka faktyczna działalność tych podmiotów uzasadniała przyznanie im funduszy - dodano w komunikacie. Należy podkreślić, że to nie jedyna forma dotowania Fundacji, Wyższej Szkoły, Geotermii i innych działalności, którymi zarządza o. Tadeusz Rydzyk przez obecny rząd. Także sam PiS z pieniędzy partyjnych regularnie przelewa ustaloną z góry kwotę na konto Fundacji.

Ojciec Tadeusz Rydzyk z kolejną fortuną od rządu

Funduszem Pomocy Pokrzywdzonym kieruje Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak wyjaśniono w oświadczeniu, które wydało MS w odpowiedzi na wątpliwości RPO, 800 tys. zł, które otrzymała Fundacja Lux Veritatis, przyznano w drodze otwartego konkursu. - Fundusz rozporządza pieniędzmi, które sądy zasądzają od sprawców przestępstw. Środki te – pochodzące z kieszeni ludzi, za sprawą których stała się komuś krzywda – zaczęły czynić wyłącznie dobro - napisano w oświadczeniu. W jego dalszej treści wyjaśniono, jakie argumenty przemawiają za dotowaniem właśnie działalności o. Rydzyka. Zdaniem MS jego placówka edukacyjna prowadzi istotne programy profilaktyczne, które służą zapobieganiu przestępczości i demoralizacji. Podkreślono, że zarówno Fundacja Lux Veritatis, jak i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej prowadzą takie programy od kilkunastu lat. Ponadto nie są to jedyne instytucje, które wsparto pieniędzmi pochodzącymi z wymienionego Funduszu. - Także toruńska szkoła otrzymała wsparcie na organizację konferencji i kampanii informacyjnych na temat przeciwdziałania przestępczości - podano w komunikacie.

Tadeusz Rydzyk dostał kasę za milczenie?

Od pewnego już czasu między obozem rządzącym a przywódcą "toruńskiego imperium" nie dzieje się najlepiej. Coraz częściej zdarza się, że o. Rydzyk krytykuje PiS za brak zdecydowania w walce o ochronę życia poczętego. Podkreśla także, że walka o prawa zwierząt, zwłaszcza wówczas, gdy nie dba się o prawa człowieka, jest kuriozalna. Pojawiają się zatem sugestie, że kolejny zastrzyk finansowy na działalność o. Rydzyka ma służyć temu, by uciszyć zakonnika i by przekonać go, aby przestał krytykować władzę. Czy to zadziała? Można mieć wątpliwości, zwłaszcza że coraz częściej mówi się o rosnącej w siłę frakcji politycznej zgromadzonej właśnie wokół toruńskiego ośrodka medialnego. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Rydzyk wyznaje: Nie miałem na benzynę, jadłem tylko chleb
  2. Toruń: 4-latka przeszła przeszczep skóry. Po tym matka traktowała ją jak zwierze
  3. Twórcy Milionerów robią wszystko, by to ukryć. Hubert Urbański ma...
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News