Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem? Jest akt oskarżenia

Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem? Jest akt oskarżenia Źródło: MARCIN SMULCZYNSKI East News

Tadeusz Rydzyk być może już niedługo stanąć przed sądem. Do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli wpłynął subsydiarny akt oskarżenia przeciwko członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis, której członkiem jest założyciel Radio Maryja. Chodzi o popełnienie poważnego przestępstwa. Zakonnik ma powody do obaw.

Fundacja Lux Veritatis została założona przez Tadeusza Rydzyka i redemptorystę, Jana Króla. Dyrektor Radia Maryja pełni funkcję prezesa zarządu. Stowarzyszenie posiada koncesję na nadawanie programu drogą satelitarną telewizji Trwam, która wygasa za trzy lata. Jest wspólnikiem firmy Geotermia Toruń, która z kolei współpracuje z przedsiębiorstwem SKOK Holding S.à.r.l. Fundacja Rydzyka otrzymała również pozwolenie na budowę kościoła i aquaparku w Toruniu. Stowarzyszenie Watchdog, które wytoczyło wobec niej proces, uważa, że w fundacji doszło do poważnych nadużyć.

Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem

Członkowie Watchdog od dłuższego czasu proszą o informacje na temat sytuacji finansowej fundacji założonej przez Tadeusza Rydzyka. Sądy administracyjne dwóch instancji potwierdziły, że doszło w tym przypadku do rażącej bezczynności. Prokuratura nie chciała jednak skierować aktu oskarżenia przeciwko Lux Veritatis do sądu, dlatego członkowie stowarzyszenia zdecydowali się zrobić to osobiście. Według nich doszło do naruszenia artykułu 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, brzmiącego: "Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Adam Kuczyński, który pełni funkcję przedstawiciela stowarzyszenia, powiązał ten przepis z dwoma kolejnymi: art. 231. § 1. "Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" oraz § 2. "Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". Zarzuca więc Tadeuszowi Rydzykowi popełnienie poważnego przestępstwa.

Dzisiaj grzeje: 1. Premier Morawiecki podjął decyzję. Znika uciążliwy zakaz, wielu Polaków odetchnie z ulgą

2. Ministerstwo apeluje. Jedna rzecz ma zapewnić, że obostrzenia nie wrócą

- Za ujawnienie informacji publicznej odpowiada cały zarząd, więc to on został ujęty w akcie oskarżenia. W akcie znalazł się również drugi paragraf art. 231, który mówi o celu osiągnięcia korzyści, ponieważ naszym zdaniem należy ustalić, jaki był cel niedopełnienia obowiązku. Nie dostaliśmy pełnych informacji, więc nie wiemy, co się za tym kryje - powiedział w rozmowie z Onetem Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Członkowie sieci zajmują się fundacją już od dawna. To dzięki nim dowiedzieliśmy się wiele w kwestii współfinansowania przez państwo inwestycji Lux Vertitis. Nie jest to także pierwsza sprawa sądowa. W 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że fundacja redemptorystów dopuściła się bezczynności z rażącym naruszeniem prawa i wymierzył jej grzywnę w wysokości tysiąca złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niesamowicie zdrowy domowy syrop z natki pietruszki oczyszczający tętnice. Jego zalety powalają
  2. Marcin Gortat pojawił się w TVP i powiedział o powiększeniu rodziny. Mówi o wymaganiach względem partnerki
  3. Nastolatek zaczął wyśmiewać starszego pana. Emeryt odpowiedział w najlepszy sposób, czapki z głów
  4. Tata panny młodej zmarł krótko przed jej ślubem. Na weselu brat zrobił rzecz, po której wszyscy zaczęli płakać
  5. Na pogrzebie dziadka pokazała jego ostatnie zdjęcie. Chwilę później babcia wyciągnęła z torebki jedną rzecz, ciężko powstrzymać łzy
  6. Nieludzko znęcał się nad żoną, wszystko nagrywała druga kobieta. Wstrząsające wideo trafiło do sieci

Źródło: Onet 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News