To koniec Tadeusza Rydzyka? Papież Franciszek wkroczy do akcji, imperium duchownego zagrożone

To koniec Tadeusza Rydzyka? Papież Franciszek wkroczy do akcji, imperium duchownego zagrożone Źródło: YouTube/Radio Maryja

Tadeusz Rydzyk może mieć w najbliższym czasie kłopoty. Do tej pory jego kontrowersyjne zachowania pozostawały bez reakcji z Watykanu, a teraz wszystko może zatrząść się w posadach.

Tadeusz Rydzyk to postać tak barwna, jak i kontrowersyjna. Twórca potęgi stacji Radio Maryja jest przez niektóre środowiska uważany za charyzmatycznego zakonnika, inni jednak są przekonani, że niszczy polski Kościół, głównie przez swoje bezkompromisowe wypowiedzi na antenie radia.

Ojciec Rydzyk ma mieć także wielki wpływ na polityków partii rządzącej. Co jakiś czas pojawiają się w mediach informacje o państwowych dofinansowaniach, jakie otrzymują jego inicjatywy. Działania redemptorysty są też szeroko krytykowane, ale nie spotkały się do tej pory z reakcją ze strony Watykanu. Niewykluczone, że teraz to się zmieni i papież Franciszek weźmie pod lupę krnąbrnego duchownego, a jego imperium zatrzęsie się w posadach. 

Tadeusz Rydzyk pod kontrolą? Jest petycja wiernych

Trwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie Tadeusza Rydzyka. Od 2017 roku, gdy inicjatywa ruszyła, pod dokumentem podpisało się już 94 tysiące osób. 

- Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce - można przeczytać w petycji.

Autorzy dokumentu zachowują anonimowość. Występują pod inicjałami Adam N. i Witek M., a w ich pośrednictwie występuje Thomas Lukaszuk, znany polityk pracujący w Kanadzie. Pełnił on m.i. funkcję wicepremiera prowincji Alberta. O wyborze Lukaszuka zdecydowały jego dobre relacje z władzami kanadyjskiego Kościoła. Dzięki nim istnieje pewność, że petycja trafi do Watykanu.

Sprawa trafia do Franciszka. Pismo jest tłumaczone

O tym, że autorzy petycji poważnie traktują swoją inicjatywę, świadczą przygotowania do tłumaczenia pisma. Do Watykanu ma ono trafić w dwóch wersjach językowych - hiszpańskiej oraz angielskiej. Adam N. i Witek M. chcą mieć pewność, że Franciszek zrozumie zarysowaną sytuację. Dlatego załączą także specjalny list, w którym tłumaczą kontekst swojego działania. 

Autorzy piszą, że zdecydowali się na ten krok, ponieważ zauważają, iż "patologie związane z Rydzykiem nie tylko trwają, ale uległy zaostrzeniu". 

- Tadeusz Rydzyk jest doskonałym przykładem tego jak liczni przedstawiciele kleru katolickiego w Polsce robią z katolicyzmu dochodową parodię chrześcijaństwa, a Kościół udaje, że tego nie widzi - napisali.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Istotne jest, że Watykan do tej pory nie interesował się działaniami kontrowersyjnego kapłana. Jak piszą inicjatorzy petycji, zakonnik nigdy nie odpowiadał za swoje "obraźliwe, rasistowskie, ksenofobiczne i polityczne" wypowiedzi, co teraz ma się zmienić. 

- Niech Rydzyk i reszta Kościoła Katolickiego w Polsce zajmie się religią a nie pieniędzmi i polityką. Skończ z mową nienawiści płynącą z ust polskiego kleru! - kończą swój list Adam i Witek.

Kościół w Polsce nie ma ostatnio dobrej prasy. Papież Franciszek już zainteresował się skandalami pedofilskimi, które tuszowali hierarchowie. Wysłał nawet w tej sprawie swojego specjalnego emisariusza. Teraz wszystko wskazuje na to, że Stolica Apostolska znów zainteresuje się polskim duchowieństwem. 

  1. Emilia Krakowska trafiła DO SZPITALA! Znamy stan zdrowia uwielbianej przez Polaków aktorki
  2. Największa tajemnica Jana Pawła II! Kim byli prawdziwi rodzice Karola Wojtyły? 
  3. Uczestniczka "Mam talent" nie żyje. Została znaleziona przez przechodniów w rzece
  4. Jak wyglądała Jolanta Kwaśniewska na swoim ślubie? Zbieramy szczęki z podłogi
  5. Koszmar córki Beaty Tyszkiewicz. Nie miała pojęcia, co jej ojciec zrobił 10 miesięcy przed śmiercią
  6. Zdjęcie Kasi Cichopek z ptakiem między nogami w sieci. Fani nie spodziewali się tego po aktorce

Źródło: WP

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu