Rydzyk na witrażu. Komiczna instalacja w kościele

Rydzyk na witrażu. Komiczna instalacja w kościele Źródło: Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe Follow

Tadeusz Rydzyk jest osobą niezwykle kontrowersyjną. Sporo osób zarzuca mu megalomanię i nie dotrzymywanie ślubów życia w ubóstwie. Teraz przesadził - jego twarz znalazła się na kościelnym witrażu.

Tadeusz Rydzyk po raz kolejny zainwestował ogromne pieniądze. Tym razem postawił w Toruniu kościół, nad którym prace rozpoczęły się już w 2012 roku. Redemptorysta nie oszczędzał na świątyni i trzeba przyznać, że wygląda ona imponująco. Jednakże jest pewna dosyć komiczna część dekoracji. Na jednym z witraży znalazł się ojciec dyrektor we własnej osobie.

Ojciec dyrektor ma rozmach 

Trzeba przyznać, że ojciec Tadeusz Rydzyk ma rozmach, jak mało kto. Kamień węgielny pod świątynię przyjechał do Polski prosto z Rzymu i jest to kamień z pierwszych fundamentów bazyliki św. Piotra w Stolicy Apostolskiej. Świątynia ma 50 metrów wysokości i ogromną kopułę zwieńczoną złotą koroną. Instalacja niesamowicie wygląda w nocy, bo wtedy też jest podświetlana.

Z wnętrza aż bije barokowy przepych. W kościele stoi kaplica z imionami i nazwiskami Polaków, którzy ratowali Żydów w trakcie II wojny światowej. Kaplicę otaczają czarne kolumny z rzeźbami aniołów grających na trąbkach. Na górnej kondygnacji umieszczono replikę kaplicy Jana Pawła II, w której znalazła się rzeźba papieża Polaka siedzącego na krześle. Ponadto w kościele jest mnóstwo płaskorzeźb i bogatych zdobień. Nie da się ukryć, że całość robi niesamowite wrażenie i musiała pochłonąć ogromne środki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Komiczna instalacja: Tadeusz Rydzyk na witrażu, tuż obok Jan Paweł II

Jednak pewna ozdoba może budzić niemałe wątpliwości wśród wiernych. W kościele znalazł się wielki witraż, na którym została przedstawiona postać ojca dyrektora. Czyżby był to popis megalomanii? W centrum dzieła znajduje się Jan Paweł II w otoczeniu wiernych na tle bazyliki św. Piotra. Wokół świętego papieża Polaka znajdują się osoby blisko związane z Karolem Wojtyłą. Jest m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, jak i Tadeusz Rydzyk we własnej osobie.

Wiadomo, że Jan Paweł II bardzo doceniał działania ojca Rydzyka w Polsce, a w szczególności cenił sobie Radio Maryja. Wypowiedział się na ten temat podczas pierwszej pielgrzymki słuchaczy radia do Watykanu:

- Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja - mówił papież.

Dla ojca Tadeusza Rydzyka był to najwyraźniej wystarczający argument, aby na witrażu umieścić swój wizerunek obok papieża Jana Pawła II. 

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons/Therud

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Makabryczne odkrycie na dnie jeziora. Znaleziono ciało 24-letniej gwiazdy sportu
  2. NIE ŻYJE znana aktorka, miała 47 lat. Osierociła troje małych dzieci
  3. Grzegorz W. nie był ojcem 9-miesięcznej Blanki! Porażające informacje
  4. Rodzina zebrała się przed pogrzebem 20-latka. Nagle dostrzegli w trumnie ruch i zalali się łzami
  5. Zmarł 2-latek przygnieciony do ściany i zmiażdżony. Tragiczne informacje Polsatu
  6. Ojciec przywiązał 6-latka łańcuchem do drzwi. Ale najgorsze są jego tłumaczenia
  7. Makabryczne sceny w Biedronce. Policjanci pobili staruszkę, teraz usłyszeli wyrok

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News