Kochał go cały Kościół. Ostatnie pożegnanie

Kochał go cały Kościół. Ostatnie pożegnanie

Tadeusz Pieronek arcybiskup i dawny sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski odszedł po południu 27 grudnia w wieku 84 lat. Duchowny przez lata związany był z diecezją krakowską. Dziś odbył się jego pogrzeb.

Tadeusz Pieronek święcenia kapłańskie otrzymał w wieku 24 lat w 1957 roku. Był już wówczas studentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na którym ukończył Wydział Prawa Kanonicznego. To właśnie wykształcenie prawnicze pokierowało jego karierą. W latach późniejszych zajmował się interpretacją zapisów prawa kościelnego i pomagał tłumaczyć teksty z tego zakresu. Przez wiele lat studiował i pracował pracował w Rzymie, także u boku Jana Pawła II. Początkiem poważnej pracy duchownego było uczestnictwo w soborze watykańskim II, który trwał w latach 1962-1965. Podczas pobytu w Rzymie Pieronek jako podwójny agent pomógł w ujawnieniu wielu związanych z polską Służbą Bezpieczeństwa księży.

W latach 90. Pieronek uczestniczył także w tworzeniu konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Był również obserwatorem powstawania Konstytucji RP z 1997 roku.

Tadeusz Pieronek nie bał wypowiadać się krytycznie o Kościele

Arcybiskup miał swoje, ugruntowane zdanie na wiele tematów, szczególnie dotyczących Kościoła. Nie krył swojego oburzenia skalą pedofilii wśród duchownych, ale krytykował jednocześnie próby stosowania odpowiedzialności zbiorowej na całej organizacji za pedofilskie czyny księży. Swoimi wypowiedziami uderzał także w rząd Zjednoczonej Prawicy. Odnosząc się do protestu niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie wiosną zeszłego roku, stwierdził, że rządzącym brak jest człowieczeństwa i na rękę byłoby im, gdyby wszyscy niepełnosprawni zniknęli z Polski.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Biskup krytycznie odnosił się nawet do Radia Maryja, które jego zdaniem robiło coś, co duchownym i Kościołowi nie przystoi. - Polityka to roztropna troska o dobro wspólne. Każdy z nas powinien być w to uwikłany. Jest też także inne pojęcie polityki. Dotyczy zdobywania władzy, sprawowania władzy oraz przekazywania władzy innym. I do tego pojęcia Kościół nie powinien dokładać nawet paznokcia. To autonomia świecka. Duchowni są od tego, aby głosić Słowo Boże - mówił w lutym 2018 roku.

Ostatnie pożegnanie arcybiskupa Pieronka

Dziś po południu w Krakowie odbył się pogrzeb Tadeusza Pieronka. Jego ciało wniesiono do kościoła pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła w Krakowie, gdzie zostało złożone. Na ceremonii obecni byli duchowni, mieszkańcy Krakowa i politycy, m.in. Jacek Majchrowski, Bronisław Komorowski, czy kierownictwo Platformy Obywatelskiej. - Po raz ostatni wkroczyłeś dzisiaj w progi katedry, z którą związany byłeś od czasów seminaryjnych. W blasku królewskiej katedry mieszkałeś i pracowałeś w ostatnich kilkudziesięciu latach. Stąd patrzyłeś na Kraków, Polskę i Europę. Było to spojrzenie szerokie i odważne, pełne wiary, nadziei i miłości - powiedział metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Rydzyk będzie wniebowzięty! Polityk PiS przekazuje Kościołowi kolosalne pieniądze
  2. Franciszek podjął przełomową decyzję. Kobiety na całym świecie są mu wdzięczne
  3. Smog w Polsce zabija powoli. Nie lekceważ go
  4. Na co choruje Katarzyna Dowbor? Gwiazda opowiedziała o swoim dramacie
  5. Jak mieszka Dorota Szelągowska? Wiele można było się spodziewać, ale to…
źródło: wiadomosci.wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News