Wizyta Donalda Trumpa w Polsce była głośno komentowana przez zagraniczne media. Ich uwagę przykuły nie tylko wpadki dyplomatyczne prezydenta Stanów Zjednoczonych ale i umowy, które z nami podpisał. Te zakładające militaryzację budzą podziw rosyjskich komentatorów.

Analizy transakcji, do której ma dojść po podpisaniu przez polską stronę memorandum ws. rakiet Patriot, podjął się portal Lenta.ru. Rosyjscy dziennikarze dostrzegają korzyści, jakie Polska może osiągnąć dzięki umowie.

Programy modernizacji wojskowej uruchamiane w Polsce robią wrażenie – czytamy w artykule.

Lenta.ru podkreśla, że Polska „obok odnowienia obrony przeciwlotniczej aktywnie inwestuje w wojska lotnicze”. Dopiero w ostatnim czasie mogliśmy obserwować znaczący wzrost kwot inwestowanych przez państwo w zbrojenia. Portal porównał nasze wydatki na obronność z l. 90 (1,9 proc. PKB) z dzisiejszymi (2,14 proc.).

Portal zwraca uwagę na pozycję Polski na arenie międzynarodowej oraz jej ambicje. Według dziennikarzy Lenta.ru Polska jest „niewątpliwym liderem Europy Wschodniej, który teraz demonstruje również ambicje wojskowo-polityczne”. Ostateczna konkluzja portalu zdaje się być optymistyczna.

Z tego względu na pytanie o konsekwencje programu Wisła można odpowiedzieć na pierwszy, pobieżny rzut oka następująco: czy wzmocni to istotnie obronę przeciwlotniczą Polski? Tak, wzmocni. Czy wpłynie na planowanie wojskowych rosyjskich w Europie Wschodniej? Zostanie uwzględnione i zaangażuje określone siły – pisze Lenta.ru.

źródło: Onet wiadomości

...

Zobacz również