Pisowska reforma sądownictwa mocno podzieliła społeczeństwo. Nic dziwnego, że wielkie emocje wywołała także kampania, która szczególnie mocno rozsierdziła opozycję i sędziów. 

Mowa o kampanii „Sprawiedliwe Sądy”. Ponoć przyczyną jej zakończenia jest to, że się…powiodła. Odpowiadająca za kampanię Polska Fundacja Narodowa ogłosiła już rozpoczęcie prac nad innymi, nowymi projektami.

Nie odniesiono się jednak przy tym do zarzutów rozwścieczonej opozycji, która wytykała Fundacji promowanie za publiczne pieniądze działań rządu pod sterami PiS-u. Cezary Jurkiewicz, szef PFN, wolał nie poruszać tych kwestii, zapewnił za to o kolejnych projektach, które szykuje dla kraju organizacja.

Kampania „Sprawiedliwe Sądy” wystartowała około miesiąc temu, a zainwestowano w nią sporo środków. Towarzyszyły jej spoty przedstawiające historie pokrzywdzonych przez system sprawiedliwości zwykłych obywateli. Niektóre, jak historia pana Mariana, któremu komornik na wniosek sądu zabiera praktycznie połowę emerytury, naprawdę chwytały za serce.

Kampania obejmowała także działania outdoorowe. Na utrzymanych w czarnej stylistyce billboardach również przypominano o największych wpadkach polskiego sądownictwa. Takich, jak chociażby decyzja o nałożeniu grzywny na starszą, chorą na cukrzycę kobietę, która zjadła w supermarkecie wafelek kosztujący 69 groszy, po czym wyszła bez płacenia. Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok o ukaraniu jej w taki sposób i to pomimo próśb prokuratury, aby anulować karę ze względu na sytuację emerytki.

Celem kampanii nie było jednak wyłącznie pokazanie patologii systemowych, którym trudno zaprzeczyć. Miała przede wszystkim wyjaśniać, na czym polegają zalety forsowanej przez rząd reformy sądownictwa. Tu ocena efektywności strategii jest już nieco inna. Kontrowersyjna kampania przez wielu jest uznawana za kolejną próbę wywarcia presji na Prezydenta Dudę. Kosztowną, bo wydano na nią około 10 milionów złotych.

...

Zobacz również

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!