Wygląda na to, że nie mamy co liczyć w najbliższym czasie na ocieplenie relacji polsko-rosyjskich, a wręcz przeciwnie. To wydarzenie może doprowadzić do ogromnego międzynarodowego skandalu.

Rosyjskie władze nie raz krytykowały już Polskę za niszczenie pomników upamiętniających działalność wojsk radzieckich na terenie naszego kraju. Tym razem rozprawiono się z mauzoleum żołnierzy radzieckich w wielkopolskiej Trzciance, po tym jak okazało się, że wcale nie spoczywają tam żadne zwłoki.

Od tego momentu mauzoleum traktowane było jako obiekt pamięci, podlegający jurysdykcji władzy samorządowej – tłumaczy Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Takie wyjaśniania nie przekonują jednak rosyjskich władz. Ich zdaniem mimo badań archeologicznych strona polska nie ma racji.

Według dokumentów posiadanych przez Ambasadę pod mauzoleum nadal znajdują się groby żołnierzy Armii Czerwonej, co nadaje jeszcze bardziej nieprawny i niemoralny charakter akcji jego zburzenia – oświadczyli przedstawiciele rosyjskiej ambasady.

Zaznaczają, że jest to już kolejna tego rodzaju sytuacja w ostatnim czasie. Ostrzegają, że takie działania nie pozostaną bez reakcji Rosji.

Niejednokrotnie oficjalnie wskazywaliśmy stronie polskiej na to, że takie działania zaprzeczałyby rosyjsko-polskiej umowie międzyrządowej z 1994 roku o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji – dodają przedstawiciele ambasady.

źródło: wrealu24.pl

...

Zobacz również

Tak żyją nieprzyzwoicie bogate dzieci rosyjskich oligarchów [ZOBACZ!]