Opozycja nie dowierza w to, co widzi i słyszy. Prezydent szykuje kolejne weto i znalazł sobie do tego sojuszników. Głowa państwa ewidentnie otwiera się na nowe środowiska i chcę współpracować z innymi.

Po tym, jak w lipcu prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy Prawa i Sprawiedliwości dotyczące sądownictwa, rozpoczęła się dyskusja o możliwej dalszej współpracy z opozycją ze strony prezydenta. Zwracano wtedy uwagę, że głowa państwa musi się otworzyć na inne środowiska, by zyskać poparcie i odzyskać zaufanie społeczeństwa. Wygląda na to, że taki scenariusz może się spełnić.

Prezydentowi bardzo zależy, żeby przychylnie na niego patrzyli politycy z innych partii i samorządowcy, dlatego wyciąga do nich rękę. Pierwszą taką próbą zwiększenia sympatii było weto do ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, które oddawały rządowi częściową kontrolę nad funkcjonowaniem gmin, powiatów i województw.

11 października odbyła się w Pałacu Prezydenckim konferencja pt. „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie” w której wziął udział Andrzej Duda. Prócz kwestii referendum dotyczącego konstytucji poruszono także wiele kwestii dotyczących spraw samorządu oraz działań rządzącej większości zmierzającej do ograniczania kompetencji władz regionalnych czy ustaw, które mogą do tego prowadzić. Samorządowcy wyrazili swoje niezadowolenie i poinformowali prezydenta o negatywnych skutkach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Prezydent zapewnił zaś, że na szkodliwe ustawy dla JST będzie spoglądał tak samo, jak na zawetowaną ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych.

Nie ma wątpliwości, że działania prezydenta są długofalowe. W ten sposób chce szukać politycznych przyjaciół na wypadek gdyby PiS się od niego odwrócił. Groźba weta daje możliwość stawiania warunków rządowi Beaty Szydło. W zamian za to samorządy mogą włączyć się w kampanie referendarną, której Prawo i Sprawiedliwość nie jest ostatnio przychylne. Andrzej Duda ma niełatwe zadanie przed sobą, bowiem musi wybrać czy być prezydentem wszystkich polaków, czy PiSu.

Źródło: crowdmedia.pl

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

Zobacz również