Szykuje się cyrk stulecia. Dziś odsłonią pomnik smoleński, będzie skandal

Szykuje się cyrk stulecia. Dziś odsłonią pomnik smoleński, będzie skandal Źródło: Fot. Twitter.com

Wiele wskazuje na to, że odsłonięcie pomnika smoleńskiego wywoła potężny skandal. Ogromne kontrowersje wzbudza wygląd obeliska. Artysta, który go zaprojektował może wylądować za kratkami.

Polacy wpadną w furię. Okazuje się, że może być problem z godnym upamiętnieniem ofiar z 10 kwietnia 2010 roku. Istnieje wielka obawa, że 8 rocznica tragedii w Smoleńsku przejdzie do historii jako wielka klapa i wstyd na cały świat.

Będzie skandal?

Problem polega na tym, że to, na co wyczekiwało wielu Polaków, a przede wszystkim bliscy poległych w Smoleńsku, czyli odsłonięcie pomnika upamiętniającego ofiary tragicznego lotu Tu-154M może wywołać niesmak. Okazuje się bowiem, że pomnik smoleński jest plagiatem. Tak przynajmniej uważa poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

Pomnik smoleński plagiatem?

- Pomnik smoleński, który jutro otwierać będą najważniejsze osoby w państwie to plagiat okładki hardrockowego zespołu. Wstyd i smutek - napisał polityk na Twitterze. Poseł Brejza zamieścił zdjęcie, na którym widnieje okładka mającego premierę w 2012 roku krążka zespołu Beyond The Bridge, która łudząco przypomina projekt pomnika smoleńskiego wykonany przez artystę Jerzego Kalinę. Do sprawy odnieśli się już muzycy.

Muzycy komentują

-  Jutro mija rocznica strasznego wypadku lotniczego w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie, w tym wielu polskich polityków, zmarli 10 kwietnia 2010 roku. 10 kwietnia 2018 w centrum Warszawy zostanie odsłonięty kontrowersyjny pomnik. Zdecydowanie przypomina nasz projekt graficzny albumu "The Old Man and the Spirit" z 2012 roku. Znaczenie naszej płyty, zarówno jeśli chodzi o jej zawartość, jak i okładkę, powinno odczytywać się jedynie w kontekście muzyki. Prosimy, byście pohamowali się od oskarżeń o plagiat i gróźb - napisali na Facebooku. Artysta Kalina nie ma sobie jednak nic do zarzucenia, a oskarżenia o plagiat zbywa argumentem o powszechności schodów w sztuce. - Schody funkcjonują w sztuce i architekturze w takiej ilości, że mogę odbierać codziennie pięćset telefonów - argumentuje autor pomnika.
Proponowane linki:
  1. Smoleńsk: PiS ujawnia ostateczny dowód na "zamach"
  2. Nowe nagrania ws. Smoleńska. Zniszczył skrzydło przed odlotem?
  3. Macierewicz poniósł porażkę. Nie będzie raportu komisji smoleńskiej
pomnik smoleński Fot. Twitter.com Źródło: Pudelek.pl
Następny artykuł