Premier rządu Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło, napisała list skierowany do uczestników obchodów pogromu kieleckiego. Szefowa rządu stwierdza w nim stanowczo m.in. że w Polsce nie ma miejsca na rasizm.

4 lipca mają miejsce obchody pogromu kieleckiego dokonanego w 1946 roku na ludności żydowskiej przez mieszkańców, milicję, Ludowe Wojsko i funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W wyniku pogromu zginęło 37 Żydów, 35 zostało rannych. Zginęło też trzech Polaków.

Premier rządu Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło, napisała list skierowany do uczestników obchodów, w którym stanowczo stwierdza, że w Polsce nie ma miejsca na rasizm i dyskryminację, że względu na religię.

 – Nie ma w Polsce przyzwolenia na piętnowanie ze względu na wyznanie ani na rasizm. Przypominanie o zbrodni popełnionej w Kielcach jest naszym moralnym obowiązkiem i ważnym ogniwem dzieła pojednania – pisze Szydło w swoim liście.

 – Dzisiejsze Kielce i dzisiejsza Polska z szacunkiem chylą głowy przed ofiarami pogromu i czerpią ze wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa, z historii wspólnego życia. Pokolenia Polaków i Żydów razem dorastały, pracowały i stawały przeciw wspólnym wrogom. Doświadczyły pożogi wojen i ryzyka nieuchronnej śmierci za pomoc bliźniemu, co potwierdzają historie Żydów ocalonych przez Polaków z Zagłady – czytamy w liście premier.

Premier podkreśliła również, że oprócz chwalebnych wydarzeń w historii Polski i Polaków, należy również pamiętać o „wydarzeniach zasługujących na potępienie”, takich jak m.in. pogrom kielecki.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: gazeta / tvn24

...

Zobacz również