Szefowa rządu Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło, przyznała jednemu ze swoich poprzedników specjalną rządową emeryturę. Były premier, Jan Olszewski, będzie teraz dostawał po 8 tysięcy złotych miesięcznie. 

Decyzja o przyznaniu Olszewskiemu specjalnej emerytury zapadła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Były premier Polski będzie teraz otrzymywał 8 tysięcy złotych (dwukrotnie więcej niż dotychczas), a jego żona 4,5 tysiąca złotych. Co ciekawe, ani Olszewski, ani jego żona nie wnioskowali o wyższą emeryturę.

Jan Olszewski, który jest z wykształcenia prawnikiem, współpracował w latach osiemdziesiątych z Solidarnością. W procesach wytaczanych przez władze PRL przeciwko działaczom opozycyjnym bronił m.in. Lecha Wałęsę. Był także doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z kolei jego żona była dziennikarką, którą w stanie wojennym zwolniono z pracy i zakazano publikacji jej artykułów.

Jan Olszewski był także premierem Polski. Odwołanie jego rządu było na tyle kontrowersyjne dla wielu środowisk – głównie konserwatywnych – że aktualny prezes TVP i wieloletni poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Kurski, stworzył na ten temat głośny film dokumentalny pt. „Nocna zmiana”.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: se