Prawo i Sprawiedliwość opracowało projekt zwiększenia zarobków dla polityków, urzędników pracujących w ministerstwach oraz wprowadzenie wynagrodzenia dla Pierwszej Damy. Po ogromnej krytyce jaka spadła na obóz władzy niemal ze wszystkich stron, szefowa rządu w rozmowie z mediami oświadczyła, że wystosowała do swojej partii apel, by zmniejszyć jej podwyżkę. Premier jednocześnie broni samego pomysłu zwiększenia wynagrodzeń dla polityków.

Przypływ gotówki poczują prezydent i ministrowie, którzy dostaną od 4 tys. do 5 tys. złotych. Z kolei po 2,7 tys. podwyżki dostaną posłowie i senatorowie. Największą podwyżkę, bo 7,4 tys. złotych więcej ma dostać według projektu PiS premier Beata Szydło. Zostanie również wprowadzone wynagrodzenie dla Pierwszej Damy.

ZOBACZ TAKŻE – PiS da wysokie podwyżki dla członków rządu i posłów. Najwięcej dla Szydło

Tuż po ogłoszeniu początku prac nad projektem, niemal ze wszystkich stron – nawet ze strony mediów, które dotychczas chwaliły nieprzerwanie Prawo i Sprawiedliwość – wylała się na obóz władzy ogromna fala krytyki. Przeciwnicy podwyżek argumentują m.in. że podwyżki dla polityków w momencie gdy brakuje sensownych podwyżek choćby dla emerytów czy lekarzy to – delikatnie mówiąc – brak szacunku do obywateli.

Pomysłu Prawa i Sprawiedliwości broni jednak szefowa rządu, Beata Szydło, która przekonuje, że chcąc szanować państwo, musimy zacząć szanować jego instytucje i nadać im odpowiednio wysoki status. W tym ma pomóc m.in. zwiększenie wynagrodzeń dla polityków i urzędników pracujących w ministerstwach.

ZOBACZ TAKŻE – PiS da wysokie podwyżki dla członków rządu i posłów. Najwięcej dla Szydło

 – Jeśli chcemy szanować państwo, to powinniśmy szanować jego instytucje, powinniśmy zapewnić odpowiedni poziom funkcjonowania dobrym urzędnikom państwowym, powinniśmy budować etos służby publicznej. Intencje są dobre, ta filozofia ma swój sens. Instytucje państwowe muszą też mieć odpowiedni status, muszą funkcjonować na stosownym do rangi naszego państwa poziomie. Także tak się buduje szacunek do państwa – powiedziała Beata Szydło w rozmowie z portalem wPolityce.pl

Jak ponadto poinformowała premier, jednocześnie zwróciła się do swojej formacji, by zmieniono projekt w części dotyczącej zwiększenia wynagrodzenia dla szefa rządu. Według premier Szydło, tak duża podwyżka jest za daleko idąca.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: wpolityce

...

Zobacz również