Szydło odebrało mowę! Macron powitał ją w SZOKUJĄCY sposób

Szydło odebrało mowę! Macron powitał ją w SZOKUJĄCY sposób

Stosunki polsko-francuskie zazwyczaj bywały serdeczne. Nie bez powodu w historii mówi się o tym, że Polska to "młodsza siostra Francji". Jednak ostatnio można było poczuć wyraźne ochłodzenie. Między Warszawą a Paryżem zrobiło się ciężko po anulowanym zakupie Caracali, a sytuację pogorszyły przepychanki między Beatą Szydło a Emmanuelem Macronem. Politycy zdecydowali się jednak na spotkanie. Francuski prezydent powitał ją w zaskakujący sposób.

Wszyscy w pamięci mamy jeszcze ostry spór, jaki rozgorzał między administracją francuską i polską. Emmanuel Macron ostro atakował Warszawę i twierdził, że "Polska stawia się na marginesie Europy", bo nie chce przystać na unijną dyrektywę dotyczącą pracowników delegowanych. Szydło nie pozostawała mu dłużna, radząc Macronowi, by ten "zajął się sprawami swojego kraju, być może wtedy uda mu się osiągnąć takie same wyniki gospodarcze i taki sam poziom bezpieczeństwa swoich obywateli, jaki gwarantuje Polska".

Powitał jak przyjaciółkę

Po tym, co się stało jednak dzisiaj w Paryżu, trudno wyrokować czy Macron i Szydło byli szczerzy w swoich słowach. Przywitali się bardzo serdecznie. Dziennikarze szczególnie chętnie robili im zdjęcia, gdy ci przytulali się do siebie. Francuski prezydent zaskoczył wszystkich, kiedy pocałował Szydło w policzek. Na zdjęciach wyraźnie widać, że premier była totalnie zaskoczona tym gestem. Na buziakach jednak się nie skończyło. - Dziękuję bardzo droga Beato za obecność tutaj. Nikt nie zaprzeczy, że były między nami rozbieżności. Mamy też punkty zbieżne. Jest w nas wola wspólnego działania, chociażby w kwestii strategii energetycznej - podkreślił francuski prezydent. Macron szybko podjął też temat pracowników delegowanych. Jak powiedział, Polska i Francja nie zgadzały się ze sobą w kwestii tej reformy. Przekonywał, że "starał się wyjaśnić, że jest to taka nić przewodnia francuskiej woli reformy tej dyrektywy". Zapowiedział też, że "chce tę dyskusję kontynuować" i zaznaczył, że zamierza odwiedzić Polskę w 2018 roku. Podziękował też Beacie Szydło za "zamysł kompromisu i chęć stawienia się w Paryżu".

Co na to premier?

Po spotkaniu Szydło była wyraźnie zadowolona. Jak powiedziała szefowa polskiego rządu, Polska znalazła porozumienie z Francją i znacznie ociepliła stosunki. Potrzeba jednak rozmów, bo oba kraje mają wciąż inne interesy, ale to spotkanie było "dobre i potrzebne". - Są jeszcze kwestie, które nas różnią. Jest rzeczą naturalną, bo inne są interesy Francji, inne są interesy Polski. To spotkanie było dobre i potrzebne - podkreśliła premier. źródło: twitter.com źródło: twitter.com źródło: fakt.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News