Ładujesz telefon ładowarką jednego typu? Uważaj, niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia

Ładujesz telefon ładowarką jednego typu? Uważaj, niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia Źródło: ReadyElements

Szybkie ładowarki cenione są za skrócenie czasu ładowania baterii naszych telefonów i laptopów. Niestety specjaliści z chińskiego Xuanwu Lab dowiedli, że wszyscy użytkownicy tego typu urządzeń znajdują się w sporym niebezpieczeństwie. Praktycznie nikt nie wie, że jego ładowarka to tykająca bomba.

Szybkie ładowarki są często wybierane przez użytkowników, którzy nie chcą długo czekać, aż ich telefony czy komputery znów pracować będą na pełnych obrotach. Wybranie tego typu urządzenia może zakończyć się tragedią, gdyż jak dowiedziono, szybkie ładowarki często padają ofiarą ataku tzw. BadPower. 

Czym tak naprawdę są szybkie ładowarki?

Szybkie ładowarki to nic innego jak zasilacze, które w trakcie ładowania przekraczają napięcie 5V. Dzięki zwiększeniu napięcia baterie szybciej się ładują, a my znacznie skracamy czas ładowania. Nic dziwnego więc, że cieszą się tak wielką popularnością. Według chińskich badaczy na rynku dostępne są minimum 234 szybkie ładowarki, jednak do testów wybrano zaledwie 35 modeli. Aż 18 z nich było podatnych na atak BadPower, który zakończyć się może przegrzaniem, a nawet samozapłonem. Również zasilacze do komputerów operujących tym oprogramowaniem są podatne na to zagrożenie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Możliwe, że znalazłeś się w kręgu ofiar ataku BadPower

BadPower, który jako cel obrał sobie szybkie ładowarki polega na manipulowaniu wartością dostarczaną przez ładowarkę do urządzenia. W przypadku ładowarek USB do telefonu zamiast 5V w wyniku ataku może zostać dostarczane napięcie o wartości 4-krotnie wyższej, a to może zakończyć się niebezpieczną sytuacją. Szybkie ładowarki mogą wówczas zacząć płonąć. Zainfekowane oprogramowanie zdolne do przeprowadzenia takiego ataku może pojawić się na naszych urządzeniach na dwa sposoby, niestety trudno je wykryć.

Dzisiaj grzeje: 1. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Śmierć przyszła nieubłaganie, nie żyje zasłużony Polak

2. Gigantyczne kary za brak maseczek. Osoby wybierające się do Francji powinny uważać

Trudno uchronić się przed tym atakiem

Jeśli masz w swoim domu szybkie ładowarki, możliwe, że już znalazłeś się w niebezpieczeństwie. Szkodliwe oprogramowanie, zdaniem specjalistów, może pojawić się na naszych urządzeniach na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na bezpośrednim kontakcie z ładowarką. Dokonujący ataku musi podpiąć swoje urządzenie pod zasilacz.

Zdecydowanie groźniejsza dla wszystkich jest zdalna metoda ataku. W tym przypadku konieczne jest ściągnięcie wadliwego oprogramowania na telefon lub laptop, w którym pozostaje one uśpione. Kiedy szybkie ładowarki podepną się do zainfekowanego urządzenia następuje atak BadPower. Informacja o przesyłanym napięciu wzrasta, a to prowadzi do wymienionych wcześniej efektów - przegrzania lub samozapłonu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Patogwiazda Fame MMA podbiła serca mężczyzn. Marta Linkiewicz wygląda zupełnie inaczej, odebrało nam mowę (FOTO)
  2. Okrasa ujawnił tajemnicę optymalnego ciasta na pierogi. Kluczem jest 1 krok, sprawia że nigdy się nie rozpadają
  3. Ujawniono prawdę o pierwszej żonie Kurskiego. Wiele osób dowiedziało się dopiero po rozwodzie
  4. 700 polskich dzieci w niebezpieczeństwie. Napłynęła niepokojąca wiadomość, liczy się każda godzina
  5. Wiadomość najwyższej wagi z Ministerstwa Zdrowia. Polacy muszą zrobić jedną rzecz, inaczej mogą słono zapłacić
  6. Wrócą wszystkie niedziele handlowe? Nowy pomysł na walkę z kryzysem

Źródło: DobreProgramy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News