Szwedzcy urzędnicy mają problemy z rozpoznawaniem prawdziwego wieku imigrantów. Wielu z tzw. samotnych osób niepełnoletnich to wcale nie dzieci, a ludzie, którzy już dawno ukończyli 25 lat. Sprawę opisała szwedzka gazeta po skandalu jaki wybuchł po słowach pediatry.

Josef Milerad to pediatra, który miał za zadanie opiekować się grupą imigrantów, którzy w urzędzie imigracyjnym określili się jako „samotne osoby niepełnoletnie”. Milerad oświadczył, że wiele z takich osób to w rzeczywistości dorośli, którzy oszukali szwedzkich urzędników.

Okazuje się bowiem, że Szwedzka Agencja ds. Migracji w większości przypadków wierzy, kiedy imigrant oświadcza, że jest niepełnoletni w rzeczywistości będąc dużo starszy. Milerad stwierdził, że badania przeprowadzane przez służby i urzędników są „nieskuteczne i po prostu naiwne”. Proponuje, by takie badania imigrantów polegały na kontakcie z lekarzem i wykonaniem prześwietlenia rentgenowskiego.

Sam wstępnie oszacował ilu z imigrantów, którzy zakwalifikowali się jako „samotne osoby niepełnoletnie” to w rzeczywistości dorośli. Zdaniem pediatry, aż 40% z nich (12,5 tys.) to ludzie, którzy już ukończyli 25 lat.

Szacunki Milerada znajdują oparcie w rzeczywistości. Niejednokrotnie było już bowiem głośno o przypadkach, kiedy dorośli uchodźcy chodzili razem z dziećmi do szkoły czy wygrywali przeznaczone dla nich konkursy sprawnościowe. Było tak na przykład z 20-letnim Saadem Alsaudem, który uczęszczał do szkoły wraz z 14-letnimi dziećmi. Z kolei Yousaff Khaliif Nuur zamieszkał w ośrodku dla niepełnoletnich, kiedy podał, że ma 15 lat. W rzeczywistości mężczyzna jest dorosłym Somalijczykiem, który stanął przed sądem po tym jak zamordował pracownicę ośrodka.

Uchodźcy kłamią podczas rejestracji nie bez powodu. Ich „niepełnoletniość” pomaga w uzyskaniu statusu uchodźcy i zalegalizowaniu swojego pobytu. Co więcej, niepełnoletnim imigrantom przysługują także dodatkowe świadczenia socjalne.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: reporters.pl
pt

...

Zobacz również