O 106-letniej kobiecie głośno było już jesienią 2015 roku. Wówczas ta znajdowała się razem z rodziną w Chorwacji. Kiedy jednak dotarła do Szwecji, okazało się, że nie może tam przebywać. Władze poinformowały ją, że zostanie niebawem wydalona z kraju.

Afganka, którą już dwa lata temu okrzyknięto mianem najstarszej imigrantki na świecie, ma kłopoty. 106-letnia kobieta, choć dotarła do upragnionej Szwecji, niedługo będzie musiała ją opuścić. Władze nie przyjęły bowiem jej wniosku i tym samym odmówiono kobiecie osiedlenia się w kraju.

Jak stwierdzono, choć w Afganistanie trwa wojna, nie wszystkie tereny kraju są nią objęte. Teoretycznie więc kobieta może wrócić do ojczyzny. W jej wieku jednak taka podróż może być zabójcza. Głośny protest przeciw wydaleniu ze Szwecji najstarszej imigrantki na świecie podniosła społeczność Afgańska w kraju. Jak twierdzą Afgańczycy, powód, jaki podały władze, jest absurdalny.

Inni imigranci z Afganistanu także otrzymali podobne odmowy od szwedzkich władz. Informują jednak, że tereny, na których nie toczy się wojna, to w większości nieurodzajne i pustynne ziemie. Nie mają więc i tak gdzie wracać.

106-latka odwołała się od decyzji Szwedów. Teraz czeka na odpowiedź sądu. Organizacje zajmujące się prawami człowieka, które zaangażowały się w sprawę kobiety, nie mają wątpliwości, że decyzja nie zostanie cofnięta. Już zapowiadają protesty, podczas których tłumy staną murem za najstarszą imigrantką na świecie.

źródło: onet.pl

Zobacz również