Pełnowartościowe ludzkie zarodki były obiektami badań szwedzkich naukowców. Eksperci zmodyfikowali geny każdego z zarodków, by nauczyć się jak zapobiegać poronieniom. Podobny eksperyment na zarodkach już przeprowadzono wcześniej w Chinach.

Naukowcy z Chin nie posługiwali się jednak zdrowymi zarodkami, które mogły rozwinąć się i stać normalnymi ludźmi. Zamiast tego używali uszkodzonych embrionów. Inaczej jednak postąpili szwedzcy badacze z Karolinska Institutet pod wodzą Fredrika Lannera. Ci bowiem posłużyli się zdrowym materiałem przekazanym im przez rodziców, którzy leczą niepłodność w klinice in vitro.

Za pomocą techniki CRISPR/Cas9 dwudniowe zarodki zmodyfikowano genetycznie i przez kolejny tydzień naukowcy obserwowali ich rozwój. Badacze chcieli zaobserwować, co wywołuje poronienia we wczesnych stadiach ciąży.

 – Posiadanie dzieci to jedno z najmocniejszych pragnień wielu ludzi. Dla tych, którzy mają z tym kłopoty, może się to stać ważną częścią życia – skomentował Lanner.

W toku badania, Szwedzi wycięli z zarodków geny, które są według nich najważniejsze dla rozwoju zarodków. Jeśli ich brak wpłynie na dalszy rozwój embrionów, oznaczać to będzie, że to faktycznie były kluczowe na tym etapie geny.

W późniejszych tego typu badaniach naukowcy mają zwrócić uwagę na zagadnienie wykorzystywania komórek macierzystych do leczenia różnych chorób.

 – Jeżeli zrozumiemy, w jaki sposób geny sterują tymi komórkami w prawdziwym zarodku, to ta wiedza umożliwi nam leczenie pacjentów z parkinsonem, cukrzycą czy różnymi postaciami ślepoty – zapewnia Lanner.

Szwedzcy naukowcy zapewniają, że nie ma możliwości, by którykolwiek z zarodków rozwinął się na tyle, by stać się człowiekiem. Wszystkie zarodki mają bowiem zostać zniszczone przed osiągnięciem 14 dnia życia.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również