Po raz kolejny w Szwecji doszło do podpaleń samochodów. W nocy z soboty na niedzielę aż kilkanaście aut zajęło się ogniem. Choć policja ujęła sprawców, funkcjonariusze rozkładają ręce. Do podpaleń dochodzi bowiem coraz częściej.

Sprawcy coraz częściej podkładają w autach ogień. Tylko w sobotnią noc do takich zdarzeń doszło w miastach Hudiksvall, Helsingborg, Karlskron, Olofström, Vaggeryd i Västerås. Funkcjonariuszom udało się zatrzymać jednak tylko sprawców podpaleń z Vaggeryd.

Okazało się, że za podłożenie ognia odpowiada czterech 18-latków. Wiadomo, że wszyscy nastolatkowie pochodzą z biednej dzielnicy miasta. Policja nie chce jednak podawać czy mowa o rdzennych Szwedach, czy imigrantach.

Podobnie jak zatrzymani 18-latkowie, inni zatrzymani w przeszłości podpalacze także pochodzili z miejskich slamsów. Mundurowym jednak rzadko udaje się ująć sprawców podpaleń i rzadko też policja jest w stanie ustalić ich motyw.

Jak mówi szwedzki kryminolog, Jerzego Sarnecki, do zdarzeń dochodzi najczęściej w najbiedniejszych dzielnicach miast. Stamtąd też pochodzą ci, którzy podkładają ogień. Według Sarneckiego, najlepszym wyjściem z tej sytuacji byłyby działania mające na celu poprawę warunków socjalnych i edukacyjnych tych dzielnic. Miałoby to sprawić, że zamieszkujący je ludzie poczuliby się częścią szwedzkiego społeczeństwa, dzięki czemu nie dochodziłoby już od podpaleń.

Liczba podpaleń samochodów w całej Szwecji poważnie wzrosła. Najbardziej odczuwają to mieszkańcy Malmö, gdzie w całym 2015 roku odnotowano tego 157 przypadki. W tym roku spłonęły jak dotąd 154 auta. W samym okresie czerwiec – połowa sierpnia ogień strawił 84 samochody.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: bankier.pl, tvp.info
pt

...

Zobacz również