Młodzi działacze szwedzkiej Ludowej Partii Liberalnej ogłosili swój postulat, który zakłada – tak jak jest to w przypadku kobiet – prawo do aborcji dla mężczyzn. 

Jak przekonuje młodzieżówka szwedzkiej Ludowej Partii Liberalnej, mężczyźni którzy nie chcą zostać ojcami, powinni mieć prawo – tak jak kobiety – do dokonania „prawnej aborcji”.

Rozwiązanie zaprezentowane przez młodych działaczy partii polegałoby na tym, że każdy mężczyzna, który nie chciałby zostać ojcem miałby prawo do zrzeknięcia się praw i obowiązków wynikających z rodzicielstwa. Jest jednak jeden warunek – musiałby to zrobić nie później jak do 18 tygodnia ciąży (czyli granicy wykonywania aborcji w Szwecji).

Jak argumentują działacze Ludowej Partii Liberalnej takie rozwiązanie jest korzystne dla obydwu stron, ponieważ kobieta już na początku ciąży wie czy może liczyć na pomoc w wychowywaniu dziecka.

Ponadto jak wskazują Szwedzi prawo do „prawnej aborcji” dla mężczyzn idealnie spełnia wymóg równouprawnienia płci, czego w tej kwestii do tej pory nie ma tzn. tylko kobiety mogą uniknąć odpowiedzialności za tzw „wpadkę” i zrezygnować z rodzicielstwa jeśli tak zdecydują a mężczyźni są pozostawieni bez prawa wyboru.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: rzeczpospolita

Zobacz również