Sztokholmski meczet padł ofiarą wandali, którzy wtargnęli do świątyni i zdemolowali jej wnętrze. Nieznani dotąd sprawcy rzucali wewnątrz budynku petardy i malowali na ścianach swastyki.

Do ataku doszło w stolicy kraju, Sztokholmie, w sobotę. Do muzułmańskiej świątyni w dzielnicy Bredäng na południu miasta wbiegło kilku zamaskowanych mężczyzn. Ci zaczęli rozrzucać po wnętrzu petardy. Mieli ze sobą także spray, który posłużył im do namalowania na ścianach swastyk z napisem „zabić muzułmanów”.

Kiedy doszło do ataku, w meczecie była tylko jedna osoba – Mustafa Tumturk. Mężczyzna ten był zszokowany faktem, że nie odniósł żadnych obrażeń w wyniku napadu. Co więcej, wandale nie mieli być wcale zainteresowani krzywdzeniem Tumturka.

źródło: twitter.com/thelocalsweden
źródło: twitter.com/thelocalsweden

 – To nie jest coś, czego moglibyśmy się spodziewać. Trudno zrozumieć, co dzieje się w społeczeństwie, zarówno na arenie międzynarodowej oraz w naszym własnym kraju. Nie poznaję już Szwecji – mówił Tumturk dziennikarzom po ataku.

Policja wszczęła już śledztwo w sprawie i zapowiedziała, że sprawcy zajścia odpowiedzą za wandalizm i przestępstwo z nienawiści. Jak dotąd nie zatrzymano jednak żadnego z nich.

W Szwecji, która w latach 2014 – 2015 przyjęła około 245 tys. uchodźców, takie ataki to już nie rzadkość. Od początku kryzysu imigracyjnego liczba incydentów motywowanych nienawiścią do przybyszów w tym kraju rośnie.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: rmf24.pl, thelocal.se
pt

...

Zobacz również