Bank centralny Szwajcarii (SNB) ogłosił, że nie będzie dłużej bronić kursu franka wobec euro.Dodatkowo obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Oznacza to ogromne umocnienie franka względem wszystkich walut. Kurs w złotych przekraczał już 5 złotych, co oznaczało wzrost o blisko 50 procent. Szef Narodowego Banku Szwajcarii powiedział, że to była przemyślana decyzja i że musiała zostać ogłoszona z zaskoczenia.

W komunikacie jaki wydał szwajcarski bank centralny poinformowano, że dalsze osłabianie franka wobec euro nie jest już tak bardzo potrzebne jak w roku 2011.

Po decyzji Narodowego Banku Szwajcarskiego traderzy mieli problem z ustaleniem rzeczywistego kursu franka. Niektóre platformy wskazywały nawet 5,16 zł. Obecnie kurs się stabilizuje na poziomie 4,20 zł.
W złotych przez chwilę frank był wyceniany nawet na ponad 5 złotych. Oznaczało to wzrost o 45 procent. To największy ruch od 1971 roku. Frank jest najsilniejszy do euro w całej historii europejskiej waluty.

Zobacz również

W swoich tekstach staram się poruszać kwestie istotne, zarówno te o dłuższej perspektywie czasowej, jak i sprawy bieżące związane z oceną rzeczywistości, w której żyjemy.
Analizując otaczającą nas rzeczywistość, staram się uwzględniać różne punkty widzenia.