Szumlewicz o dekomunizacji ulic: Wstyd i kompromitacja

Szumlewicz o dekomunizacji ulic: Wstyd i kompromitacja

Lewicowy dziennikarz i doradca OPZZ uważa, że projekt dekomunizacji ulic, który został pozytywnie przyjęty przez wszystkie sejmowe partie, jest skandaliczny. Twierdzi, że w ten sposób usunie się pamięć po ludziach, którzy walczyli z nazizmem. 

- Skandaliczny projekt dekomunizacji ulic połączył wszystkie partie parlamentarne. Nie tylko PiS, ale też Nowoczesna czy PO opowiedziały się za wymazywaniem ze zbiorowej pamięci PRL-owskich pisarzy, aktorów czy żołnierzy, którzy wyzwalali Polskę w 1945 roku. Mają zniknąć dni zwycięstwa, odbudowa Warszawy, znaczna część walki z nazistowskim okupantem. A w tym samym czasie czyni się bohaterów z antysemickich bandytów i wybiela się historię skrajnie nacjonalistycznych organizacji. Wstyd i kompromitacja - przekonuje Szumlewicz.

Lewicowy dziennikarz odniósł się również do debaty o Żołnierzach Wyklętych, w której wziął udział senator PiS i historyk Jan Żaryn.

- Wczoraj na debacie o żołnierzach wyklętych senator PiS Jan Żaryn rzekł, że żołnierze wyklęci wyrażali wspaniałego patriotycznego ducha, który towarzyszy Polsce od... 966 roku. Trudno się dziwić, że młodzi ludzie są na tak katastrofalnym poziomie, skoro historycy wciskają im takie brednie. Patriotyzm czy nacjonalizm to zjawiska, które narodziły się na masową skalę w XIX wieku, a w X, XII czy XIV wieku nie było takiej koncepcji narodu jak dzisiaj. Skądinąd wizja narodu i polskości żołnierzy wyklętych również była podzielana przez nikły odsetek polskiego społeczeństwa.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News