Piotr Szumlewicz, lewicowy publicysta i działacz związkowy skomentował sprawę odnalezienia w domu nieżyjącego gen. Czesława Kiszczaka teczki TW Bolka, która ma świadczyć o współpracy Lecha Wałęsy ze służbami PRL. Według dziennikarza dyskusja wokół tej sprawy staje się coraz bardziej groteskowa. 

 – Dyskusja wokół Lecha Wałęsy staje się coraz bardziej groteskowa. Jego etosowi obrońcy dokonują dziwnych wygibasów argumentacyjnych, dowodząc, że prawdę na temat tak wielkiego człowieka należy…. zatajać. Nie cierpią oni PRL-u i ludzi, którzy wtedy rządzili, ale ich zdaniem Wałęsa wielkim człowiekiem jest i basta. Zarazem ewentualną współpracę Wałęsy z SB odczytują oni jako wyraz jego… bohaterskiej gry ze służbami. Trudno powiedzieć, co mają na myśli, bo na początku lat 70. państwo nie zmuszało do działania w służbach, a Wałęsa był mało znaczącym robotnikiem – pisze Szumlewicz.

Lewicowy publicysta poświęcił uwagę także krytykom Wałęsy.

 – Po drugiej stronie mamy krytyków Wałęsy, którzy stylizują się na czystych moralnie. Wśród nich należą ludzie, którzy działali w PZPR, ale najwyraźniej im to nie przeszkadza. Wraz z Wałęsą wołają, że… sabotowali system – tak głoszą chociażby Stanisław Piotrowicz i Jerzy Targalski. Tylko, że oni sabotowali tak naprawdę, a Wałęsa po kryjomu wspierał SB. Stronnictwo Wałęsy ma zaś dokładnie odwrotne zdanie na ten temat – przekonuje Szumlewicz.

Jak pisze dalej lewicowy publicysta, stawką w całej dyskusji jest jedynie ego dyskutantów.

 – Wszystkie strony sporu zgadzają się natomiast, że Polska Ludowa była złem wcielonym. Zwolennicy Wałęsy są jednak zachwyceni tym, jak przeprowadzono transformację, jego przeciwnicy uważają zaś, że byłoby idealnie, gdyby tylko dokonano radykalnej dekomunizacji. Ani jedna, ani druga strona nie podejmuje namysłu nad fatalnym bilansem reform dokonanych po 1989 roku. Trudno jednak, aby ten namysł podejmowali – wszak sytuacja społeczeństwa nigdy nadmiernie ich nie interesowała. Stawką sporu od lat jest jedynie ego dyskutantów – pisze Szumlewicz.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, źródło: piotr szumlewicz na fb

...

Zobacz również

Zobacz również