Lewicowy działacz i publicysta, Piotr Szumlewicz, odniósł się za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych do pomysłu zakazu handlu w niedzielę. Dziennikarz pochwala złożony w Sejmie projekt, jednak oczekuje, że jego autorzy będą konsekwentni i zakażą również otwierania kościołów w niedziele. 

W Sejmie został właśnie złożony przez związek zawodowy Solidarność projekt ustawy, według którego handel w niedziele będzie ograniczony. Zakaz handlu w ostatni dzień tygodnia nie obejmowałby jedynie stacji benzynowych, kwiaciarni, piekarni, aptek, sklepów związanych z obsługą turystów oraz tych zlokalizowanych na dworcach i lotniskach.

W przypadku złamania zakazu przez pracodawcę, Solidarność domaga się kar, z dwoma latami pozbawienia wolności włącznie.

Do pomysłu Solidarności odniósł się związkowy działacz i lewicowy publicysta, Piotr Szumlewicz, który w gruncie rzeczy popiera wprowadzenie ograniczeń, oczekuje jednak również rozszerzenia zakazu na kościoły.

 – Kościół domaga się radykalnego ograniczenia pracy w niedzielę. Bardzo dobry pomysł, ale warto być konsekwentnym. Jeżeli niedziele mają być wolne od pracy, to warto w tym dniu zamykać również kościoły. Wszak księża mają prawo do odpoczynku. Dla polskiej demokracji szczególnie pożądane by było, gdyby duchowni odpoczywali w niedziele wyborcze – pisze Szumlewicz.

Związkowy doradca proponuje również – swoim zdaniem – lepsze rozwiązanie.

 – Zamiast selektywnego zakazu handlu w niedzielę lepszym rozwiązaniem byłyby znacznie wyższe płace za pracę w tym dniu. Proponuję, aby była to stawka 2,5 razy wyższa niż wynagrodzenie za pracę w dniu powszednim – przekonuje Szumlewicz.

szumi

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh, źródło: piotr szumlewicz na facebooku

...

Zobacz również

Zobacz również