Polskie szpitale wolały się kłócić, niż leczyć. Pacjent nie żyje

Polskie szpitale wolały się kłócić, niż leczyć. Pacjent nie żyje Źródło:

Szpital w Polsce zawiódł, pacjent nie przeżył. Jak się okazuje, nie zawiniła technika lekarska, a… procedury. Tak przerażającego efektu nikt się nie spodziewał. Specjaliści nie wykonali badań, które mogły uratować życie człowieka.

Szpitalny oddział ratunkowy w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Saszerów w Warszawie przyjął pacjenta w stanie krytycznym. Szybko zlecono badanie toksykologiczne, które pomogłoby ustalić, w jaki sposób należy ratować pacjenta. Tego typu badanie w obrębie województwa można wykonać jedynie w szpitalu Praskim. Mimo szybkiej interwencji pracowników SOR-u, to właśnie szpital zlokalizowany na Pradze-Północ zawiódł. Jak się okazało, nowe procedury wymagają płatności z góry za wykonanie zabiegu. I to w gotówce! Wcześniej wystarczył przelew po otrzymaniu wyników. Minuty mijały, powstało ogromne zamieszanie,  a pacjenta po upływie czasu nie udało się już uratować.

Szpital odpowiedzialny za śmierć pacjenta? Zawiodły procedury

- Liczy się każda sekunda, a tu trzeba zajmować się formalnościami – burzy się Ewa Szymczuk, kierownik SORu. Jak tłumaczą się lekarze, nawet wykonując badanie szybciej, nie udałoby się uratować życia tego człowieka. - Nie można jednoznacznie stwierdzić, że opóźnienie w uzyskaniu wyniku badania toksykologicznego miało bezpośredni wpływ na śmierć chorego – tłumaczy Ewa Szymczuk z WIM. Jednak przypadki mogą być różne. Następna taka sytuacja znów może skończyć się tragedią. Sanitariusz nie będzie bowiem w stanie wyłożyć pieniędzy na badanie z własnej kieszeni. - Szpital WIM miał w przeszłości umowę. Miał do wyboru trzy możliwości: stała umowa bezgotówkowa, zlecenie bezgotówkowe jednorazowe wymagające jednak podpisu osoby upoważnionej do zaciągania zobowiązań finansowych albo płatność gotówkowa lub kartą płatniczą przy zleceniu badania. To WIM wybrał tę trzecią możliwość – tłumaczy Igor Radziewicz-Winnicki, dyrektor ds. medycznych szpitala praskiego. Kto w takim razie zawinił?ZOBACZ TAKŻE:
  1. Koniec kłamstw o świetnym budżecie. W rzeczywistości mamy 10 MILIARDÓW deficytu w samym lipcu
  2. Tę tragedię zapamiętamy na zawsze. Żałoba w TVN
  3. 50 dzieci nie żyje, kolejne walczą o życie. Najbardziej bezlitosny atak od dawna
  4. Pies skradł uwagę podczas ich ślubu, reakcja młodej pary bardzo zaskakuje
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News