Dobre wiadomości dla rodziców chorych dzieci. Wielkie zmiany w opłatach

Dobre wiadomości dla rodziców chorych dzieci. Wielkie zmiany w opłatach Źródło: pixabay.com/1662222

Szpital, w którym leczone jest dziecko, nie będzie pobierał od rodziców żadnych opłat - zapadła decyzja odnośnie dodatkowych kosztów. Komisja Zdrowia rozpatrzyła projekt.

Do tej pory rodzice chorych dzieci i osób niepełnosprawnych byli zmuszeni uiszczać opłaty za pobyt w szpitalu. Nieważne, że tylko czuwali przy łóżku pociechy - szpital pobierał słone opłaty. Komisja Zdrowia na posiedzeniu zajęła się projektem zmiany ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zostały też przyjęte poprawki odnośnie wydłużenia terminu obowiązywania umów dotyczących Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Jakie zmiany będą miały miejsce?

Każdy szpital bez opłat

Przede wszystkim opiekunowie prawni i rodzice dzieci zostaną zwolnieni z opłat za czuwanie w szpitalu przy chorym dziecku. Do tej pory niektóre punkty udzielające pomocy medycznej pobierały opłaty za samą obecność rodzica. Wiele osób, których to bezpośrednio dotknęło było oburzonych.

Teraz osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem i nocujące przy nim nie będą płacić w ogóle. Opłaty zostaną wprowadzone jedynie za rzeczy, przez które szpital generuje dodatkowe koszty. Wchodzą w to między innymi zmiany pościeli (którą trzeba wyprać i odkazić), koszty odzieży ochronnej, korzystanie z dodatkowego łóżka, media i wyżywienie. Zwykła obecność rodzica nie wytwarza takich wydatków, gdy nie korzysta z usług oferowanych przez szpital. Oczywiście wszystko zależy od regulaminu i zarządzenia dyrekcji - szpital może, ale nie musi wystawiać rachunku. 

Rodzice chcący spędzić na przykład noc przy dziecku będą jednak musieli dostosować się do zasad i regulaminu placówki. Wszystkie możliwe opłaty powinny być jawne dla każdego. Niektóre szpitale pobierają opłaty za korzystanie z prądu lub ciepłej wody.

- Będziemy dalej procedowali, później z NFZ, żeby było to jeszcze także odrębnym świadczeniem w procedurach JGP (Jednorodnych Grup Pacjentów) - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Zmiany w temacie rodziców towarzyszących swoim dzieciom lub osobom niepełnosprawnym mają wchodzić w życie z dniem 1 lipca bieżącego roku.

Już w zeszłym roku Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wypowiadał się w tej kwestii. Twardo obstawał przy zdaniu, że szpitale nie mogą już pobierać pieniędzy za zwykły nocleg, jeśli ktoś na przykład śpi na podłodze lub krześle - placówka medyczna nie jest wtedy stratna.

Źródło: RMF24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News