Szpital na Stadionie Narodowym
TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News
Irmina Jach - 11 Listopada 2020

Szpital na Stadionie Narodowym nie przyjmie każdego. Pojawiły się szczegółowe wytyczne, dla wielu oburzające

Szpital na Stadionie Narodowym, według deklaracji rządu, miał być odpowiedzią na problemy przeciążonego polskiego systemu opieki zdrowotnej, który nie radził sobie z udzielaniem pomocy wszystkim osobom, który jej potrzebują. Teraz okazało się jednak, że nie wszyscy mogą liczyć na hospitalizację w obiekcie sportowym. Pojawiły się wytyczne.

Szpital, który od ubiegłego tygodnia funkcjonuje na stołecznym Stadionie Narodowym, jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami rządu, tymczasowa placówka ma dysponować 500 łóżkami. Niestety, jak się okazuje, nie wszyscy pacjenci znajdą w niej pomoc.

Zacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaZacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaCzytaj dalej

Szpital na Stadionie Narodowym nie przyjmie każdego chorego

Dyrektor szpitala MSWIA, dr Artur Zaczyński, który jest szefem szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, podkreśla, że placówka jest wyłącznie "wentylem bezpieczeństwa", stworzonym po to, by "skompensować zbyt dużą ilość zachorowań w stosunku do wydolności systemu ochrony zdrowia".

- Jesteśmy "linią odcięcia", kompensujemy nadmiarowość liczby pacjentów zarówno w szpitalach, jak i szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz izbach przyjęć, żeby przejąć tych pacjentów i bezpiecznie dać miejsce następnym pacjentom przewożonym przez zespoły ratownictwa medycznego czy zgłaszających się do izb przyjęć i SOR-ów - mówił szef szpitala tymczasowego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Zasady funkcjonowania oraz kryteria przyjmowania pacjentów do placówki zostały we wtorek opublikowane na oficjalnej stronie internetowej. Doktor Artur Zaczyński zaznaczył, że z uwagi na fakt, że w mediach pojawiają się błędne informacje na temat funkcjonowania obiektu, postanowiono opublikować szczegółowe wytyczne.

- Jest też podany telefon do centrum koordynacji, proszę go nie nadużywać niewłaściwymi zapytaniami. To centrum koordynacji jest po to, żeby pomagać obywatelom i jest ściśle profesjonalnym zespołem osób, które konsultują każdy przypadek z całego województwa mazowieckiego, a lista szpitali, które do nas się zgłaszają, jest coraz większa - dodał.

Kryteria, które opublikowano w internecie, wywołały wzmożoną dyskusję. Zastrzeżenia co do funkcjonowania placówki mają nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale także przedstawiciele personelu medycznego. Wyraz niezadowolenia dali w mediach społecznościowych.

Według informacji zamieszczonych na stronie Szpitala Narodowego, kryteriami, które wykluczają możliwość przyjęcia chorego na COVID-19 do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym są: ostre i przewlekłe stany kliniczne i choroby współistniejące, wymagające postępowania specjalistycznego, niewydolność oddechowa pomimo standardowej tlenoterapii biernej obraz ciężkiego zapalenia płuc w badaniach obrazowych, niezależnie od stanu klinicznego oraz aktywna, niekontrolowana, przewlekła choroba psychiczna.

Znalazły się tam również wzmianki na temat dyskwalifikacji przez: niestabilność krążeniowo-oddechową wymagająca intensywnego nadzoru lub gwałtownie postępującą niewydolność krążeniowo-oddechową, ostre psychozy, stany upojenia alkoholowego, nadużycia substancji odurzających, zatrucia innymi substancjami, zaawansowane zespoły otępienne, współistniejące choroby zakaźne, czynne zakażenie niektórymi drobnoustrojami oraz nabyte i wrodzone zespoły obniżonej odporności.

Dzisiaj grzeje:

1. Do późnych godzin tłumy stały i skandowały pod kurią. Domagały się sprawiedliwości, chodzi o kardynała Dziwisza

2. Radiozet przekazało zatrważającą wiadomość. Sprawdza się najgorszy scenariusz, Polki i Polacy wstrzymali oddech

3. Lech Wałęsa przekazał smutną wiadomość. Współczujemy

Do placówki nie są przyjmowane również kobiety w ciąży oraz chorzy pozostający w opiece paliatywnej z powodu choroby terminalnej. Można się domyślać, że kryteria dyskwalifikują bardzo dużą grupę osób, które zachorowały na COVID-19.

- Aha. Czyli już oficjalnie narodowe izolatorium z lekarzami zwane szpitalem narodowym dla lekko chorych. Jednak. Za cenę drenażu innych szpitali z personelu Systemu to nie uratuje. A odciążenie szpital też nie będzie zbyt duże. Szkoda, wielka szkoda - napisał na Twitterze Jakub Kosikowski, lekarz-rezydent onkologii klinicznej, który zajmuje się również chorymi na COVID-19.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Wierna suczka nagle podeszła do trumny właściciela. Żona zmarłego nie mogła uwierzyć
  3. Tragiczne wiadomości obiegły świat. Nie żyje jedna z największych legend NBA, był kochany przez miliony fanów
  4. Wykryto nieprawidłowości w intratnym interesie Tadeusza Rydzyka, w akcji prokuratura. Reakcja służb jest zaskakująca
  5. Dziś wszedł w życie nowy zakaz obowiązujący wszystkich Polaków. Fatalne wiadomości, należy wiedzieć
  6. Grób legendy TVP doszczętnie zniszczony, trudno znaleźć go na cmentarzu. Bardzo przykry widok
  7. Niesamowite spotkanie na dnie oceanu. Niezwykle rzadki okaz, naukowcy nie mogli uwierzyć
  8. 11 listopada 1918 w prasie dominowało jedno słowo. Nie było mowy o "niepodległości"
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News