Ogromny sukces polskich lekarzy. Dzięki nim dziecko urodziło się sześć tygodni po śmierci matki

Ogromny sukces polskich lekarzy. Dzięki nim dziecko urodziło się sześć tygodni po śmierci matki Źródło: pixabay.com (autor: Engin_Akyurt_

Szpital od zawsze był miejscem, w którym tragedie przeplatały się z ogromnym szczęściem. Tym razem dzięki zespołowi polskich lekarzy, udało się uratować dziecko, którego matka nie żyła już od sześciu tygodni. Cudowne narodziny małej dziewczynki dają nadzieję i siłę wszystkim pacjentom w Polsce.

Szpital niedawno opuściła dziewczynka urodzona w lutym tego roku - sześć tygodni po śmierci swojej matki. Dziecko przyszło na świat w Klinice Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej SU w Krakowie. Medyczny wyczyn grupy polskich lekarzy przez wiele miesięcy był tajemnicą. Historia noworodka wyszła na światło dzienne dopiero niedawno, gdy media zainteresowały się podobnym wydarzeniem w Czechach. 

Szpital nadziei

Szpital Uniwersytecki w Krakowie dołożył wszelkich starań w walce o zdrowie dziewczynki. Sytuacja była trudna już na samym początku. Lekarze nawet przez chwilę nie myśleli, by się poddać. 

- Pacjentka, która do nas trafiła była osobą zdrową w ok. 20. tygodniu ciąży. Kobietę przywieziono z innego szpitala w stanie ciężkim, jak się okazało pękł jej tętniak w mózgu. Mieliśmy podejrzenie, że doszło do śmierci. Jednego jednak byliśmy pewni - dziecko żyje - wspominał kierownik placówki Wojciech T. Serednicki w wywiadzie dla portalu Fakt24.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Decyzja została podjęta: ciążę pacjentki należy podtrzymywać do momentu, w którym dziecko będzie zdolne do samodzielnego przeżycia poza jej organizmem. Prawidłowy rozwój noworodka był priorytetem zespołu medycznego, opiekującego się kobietą. Z tego powodu dopiero w 26. tygodniu rozwiązali ciążę martwej matki. Do tego czasu kobietę i jej dziecko często odwiedzali najbliżsi. Rozmawiali, czytali, śpiewali, gładzili brzuch ciężarnej - starali się ze wszystkich sił, by nienarodzone dziecko poczuło ich obecność i wiedziało, że czeka na nie ktoś, kto je kocha. 

- Zapewniliśmy pacjentce oddzielną salę i inne godziny odwiedzin bliskich. Byliśmy w ciągłym kontakcie. Rodzina wiedziała o wszystkich naszych działaniach - słyszymy w oświadczeniach szpitala. 

Dzisiaj grzeje: 1. Śledztwo ws. Bieniuka zostało utajnione. Prokuratura wyjaśnia nagłe okoliczności
2. Andrzej Grabowski powiedział całą prawdę o polskiej polityce. Tak mocnych słów z jego ust jeszcze nie słyszeliśmy

Po pięćdziesięciu sześciu dniach leczenia medycy przywitali na świecie małą dziewczynkę. Noworodek został zbadany zaraz po cesarskim cięciu. Ważył 1300 gramów i wymagał kontynuowania terapii na oddziale położniczym uniwersyteckiego szpitala. Właśnie dlatego dziewczynka pierwsze miesiące życia spędziła w Klinice. Bliscy odebrali ją kilka tygodni temu, kiedy zagrożenie życia i dalszego rozwoju dziecka całkowicie minęło. Dzięki lekarzom z Krakowa dziewczynka jest całkowicie zdrowa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Juror Tańca z Gwiazdami przeżywa dramat. Choruje na straszną chorobę, jego małżeństwo legło w gruzach
  2. Skąd pochodzi Violetta Villas? Niesamowita historia
  3. Dopiero teraz wyszło na jaw. Nietypowe wydarzenia na pogrzebie Woźniak-Staraka, nagle wszyscy zaczęli zdejmować buty
  4. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  5. Goście weselni bawili się w najlepsze. Sielankę przerwała policja, doszło do zatrzymania

źródło: onet

Następny artykuł