Jak wynika z trwających ponad 10 lat badań, których wyniki opublikował „The Daily Telegpraph”, wśród nastolatek panują szokujące praktyki mające na celu zmniejszenie bólu porodowego. Ma w tym pomóc palenie papierosów, które sprawia że dzieci rodzą się mniejsze.

Małoletnie matki w wieku 16-17 lat w Australii coraz częściej sięgają nałogowo po papierosy. Jest to niepokojący trend wśród nastolatek w ciąży, które boją się bólu porodowego. Dzięki papierosom dzieci rodzą się mniejsze co jednocześnie sprawia, że ból jest intensywny.

 – Szokujące jest to, że nastolatki w ciąży tak bardzo boją się porodu dużego dziecka, iż nie myśląc o komplikacjach zdrowotnych sięgają nałogowo po papierosy. To zwiększa ryzyko nie tylko wystąpienia alergii i astmy u dziecka, ale także możliwość pojawienia się martwego płodu. Na opakowaniach papierosów jest wyraźnie napisane, że palenie może zmniejszać ciężar urodzonego dziecka. Nie tak chcieliśmy, by komunikat ten został odebrany – komentuje wyniki badań prof. Simone Dennis z Australian National University.

Jeszcze bardziej przerażający jest inny powód, dla którego nastolatki w ciąży sięgają po papierosy. Otóż niektóre małoletnie matki zaczynały nałogowo palić podczas ciąży, ponieważ były przekonane, że to gwarancja, że ich dziecko będzie małe. A w nich przekonaniu dziewczynka powinna być mała, bo „małe oznacza słodkie”.

Palenie podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia, porodu martwego płodu czy porodu przedwczesnego oraz prawdopodobieństwa tzw. śmierci łóżeczkowej aż o 25%.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: the daily telegraph

...

Zobacz również