Dziennikarze „Politico” sporządzili ranking, w którym zestawione są osoby z życia publicznego, które najbardziej wpłyną na losy Europy. Jak się okazuje, takie persony jak kanclerz Merkel, Erdogan i Soros zostały wyprzedzone przez… Jarosława Kaczyńskiego. 

Co prawda lider Prawa i Sprawiedliwości nie znalazł się na podium, ale zajął aż czwarte miejsce w rankingu, który zestawił 28 najbardziej wpływowych dla losów Europy osób. Według dziennikarzy, najbardziej wpływowym politykiem będzie Sadig Khan, czyli pierwszy muzułmański burmistrz Londynu, który został określony mianem „europejskiego Baracka Obamy”. Ma on powstrzymywać rozwijający się w Wielkiej Brytanii nacjonalizm i rzutować tym samym na resztę Europy.

Na drugim miejscu znalazła się reprezentantka prawicy, czyli Frauke Petry. Kobieta jest jedną z liderów antyimigranckiej i eurosceptycznej formacji „Alternatywa dla Niemiec”. Według Politico, będzie miała znacznie większy wpływ na losy Europy niż kanclerz Angela Merkel.

Na trzecim miejscu nie znalazł się polityk tylko szef linii lotniczych Ryanair, Michael O’Leary. Biznesmen jest wielkim stronnikiem idei wspólnego rynku europejskiego i ważną figurą gospodarczą.

Na czwartym miejscu znalazł się właśnie Jarosław Kaczyński, którego dziennikarze określili mianem najpotężniejszej osoby w Polsce, która formalnie jest „tylko zwykłym posłem”. Podkreślono, że to on podejmuje najważniejsze decyzje i to od niego będzie zależało czy Polska udzieli poparcia Donaldowi Tuskowi walczącego o kolejną kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Lider PiS-u został nazwany „przewodniczącym wschodniej flanki antyestablishmentowej”.

Od postawy Warszawy może zależeć przyszły los całej zjednoczonej Europy – piszą dziennikarze.

FORUM DYSKUSYJNE PIKIO.PL, PODZIEL SIĘ OPINIĄ

...

Zobacz również