Ministerstwo Finansów wyszło właśnie z kontrowersyjnym pomysłem. Resort chce jeszcze skuteczniej wyłapywać biznesmenów, którzy dokonują szemranych transakcji. Urzędnicy już zacierają ręce, ponieważ to będzie prawdziwy bat na nieuczciwych przedsiębiorców.

Chodzi oczywiście o walkę z wyłudzeniami podatku VAT. W 2014 roku nieuczciwi okradli państwo na kwotę 33 mld złotych. Proceder rozwija się jednak i w 2016 roku była to już kwota 104 mld złotych. Choć resort finansów trąbił już zwycięsko i ogłaszał wygraną, wyłudzaczy VAT wciąż nie brakuje. Dlatego też niebawem zostanie wprowadzone nowe, kontrowersyjne prawo.

To pozwoli urzędnikom Krajowej Administracji Skarbowej na dokonywanie zakupów „pustych faktur”. Dokumenty te są często wystawiane przez działających na granicach prawa przedsiębiorców, którzy sztucznie zawyżają nimi swoje koszty. Tym samym wyłudzają większe zwroty podatku VAT.

Już obecnie urzędnicy KAS mogą dokonywać takich zakupów, ale prawne obwarowanie tego mechanizmu uniemożliwia im wyłapywanie drobnych wyłudzaczy VAT. Po zmianach w prawie urzędnicy dostaną niemal nieograniczone możliwości w tej kwestii. Doprowadzić ma to do sytuacji, że KAS samo będzie prowokować podejrzanych biznesmenów do wystawiania lewych faktur. Jeżeli tacy wystawią pustą fakturę, złamią prawo i dadzą niezbity dowód na swoje przestępcze działanie.

Prawo już wywołało kontrowersje i spotkało się z płomienną odezwą ze strony przedsiębiorców. Jak ci wskazują, kiedy to wejdzie w życie, będą bać się dokonywać jakichkolwiek transakcji. Nigdy nie będą mieli bowiem pewności, kto stoi po drugiej stronie i patrzy im na ręce.

źródło: innpoland.pl

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!

...

Zobacz również

Zobacz również