Zdaniem wielu osób Prawo i Sprawiedliwości zajmując kolejne obszary polskiego życia publicznego, w końcu pożre własny ogon. Niektórzy zastanawiają się, czy po sędziach idąc za ciosem politycy zdecydują również o skróceniu kadencji innych urzędników państwowych w tym samego Prezydenta RP.

Andrzej Duda zaszokował wszystkich swoim negatywnym podejściem do reformy sądownictwa prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Specjaliści coraz częściej i głośniej zastanawiają się, czy jeśli politycy partii rządzącej mogli posunąć się do tak diametralnych zmian w natychmiastowym trybie, to podobny los może czekać również „niesfornego” prezydenta.

O to, czy „PiS skróci kadencję Dudy” został zapytany nawet rzecznik Prezydenta RP, Krzysztof Łapiński. Przekonywał, że nie jest to możliwe mimo coraz liczniejszych plotek na ten temat.

Taką ustawę prezydent by zawetował – stwierdził Krzysztof Łapiński.

Komentatorzy nie są jednak tego tak pewni. Zauważają, że jeśli prezydent Andrzej Duda w przyszłości ponownie będzie stawiał się Prawu i Sprawiedliwości, to z pewnością przedstawiciele partii wymyślą sposób, by go powstrzymać tak samo jak uczynili to z sędziami. Jak?

Prezydent, w przeciwieństwie do członków Rady Ministrów nie ponosi odpowiedzialności politycznej przed Sejmem. Może jednak zostać postawiony w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu za złamanie Konstytucji. Co prawda PiS nie dysponuje odpowiednią większością, jednak opozycja od dawna nawołuje do pociągnięcia prezydenta do odpowiedzialności za łamanie konstytucji.

Jeszcze inną opcją byłoby stwierdzenie, że Prezydent jest niezdolny do sprawowania urzędu. Taka decyzja należałaby do przychylnego PiS Trybunału Konstytucyjnego.

źródło: msn.com

...

Zobacz również