Opisując inne narody często posługujemy się stereotypami – w naszych oczach wszyscy Rosjanie to alkoholicy a Czesi – ateiści. Można powiedzieć, że karma jednak wraca i niestety o nas za granicą też nie mówi się najlepiej. Na temat Polaków krążą mity gorsze niż te ciążące na muzułmanach.

Polacy w rankingu najbardziej lubianych państw w Europie wypadają blado. Bliżej nam do końca zestawienia niż do podium. W rankingu przytaczanym przez media Polska zajmuje 18. miejsce na 30 uwzględnionych krajów.

Dlaczego Polacy są tak nielubiani przez większość mieszkańców Europy? Przytaczane przez media przykłady mają dowieść, że niechęć nie jest w tym przypadku bezpodstawna. Rysujący się na ich kanwie obraz Polaków przypomina ten, jaki przypisuje się… uchodźcom z państw Bliskiego Wschodu.

Polacy jawią się, bazując na wspomnianych przykładach, jako roszczeniowi, wyłudzający świadczenia socjalne, mało przedsiębiorczy i cwani. Ucieleśnieniem tych cech ma być opisana przez irlandzki dziennik „Irisch Indepedenten” 36-letnia Magda, która wiedzie przyjemne życie na zasiłku. Wraz z partnerem gra w golfa i surfuje za pobierane od państwa 267 euro tygodniowo. Według irlandzkiej policji, Polacy są największą grupą imigrantów pobierającą zasiłki.

Inną życiową strategię obierają Polacy mieszkający w Belgii. Mają oni zakładać firmy jednoosobowe tylko po to, aby po 3 miesiącach je zamykać i wyłudzać minimum socjalne.

Można by pomyśleć, że tak złe zdanie o nas mają jedynie mieszkańcy Europy Zachodniej. Okazuje się jednak, że opinie te podzielają nawet nasi najbliżsi sąsiedzi. Polacy są w Czechach 2 razy mniej lubiani niż Niemcy. Jak przytaczają media, mamy zwyczaj kraść złom i traktory w przygranicznych miejscowościach. Jesteśmy również kojarzeni z pijaństwem i awanturnictwem.

Podobne nastroje panują na Litwie. Według sondażowni GfK Custom Research Baltic – 51 proc. Litwinów nie chce mieszkać w sąsiedztwie Polaków.

Najgorzej wypadamy oczywiście w Wielkiej Brytanii, której obywatele postanowili opuścić Unię Europejską m.in. przez napływ imigrantów. Według rządowej organizacji Child Benefit 29.000 polskich imigrantów dostaje zasiłek na dzieci, pozostające w Polsce. „Daily Telegraph” z kolei mówi o 23,8 mln funtów rocznie wydawanych na zasiłki dla Polaków.

źródło: busydoholandii.pl

...

Zobacz również