Jak donosi „The Guardian” dwudziestu księży, pastorów, rabinów, popów oraz jeden buddyjski lama zgodzili się na dobrowolne zażycie grzybów halucynogennych. Ma się to odbyć w ramach eksperymentu przeprowadzonego na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Badanie sprawdzi wpływ substancji psychodelicznych na odczucia religijne.

Jak na razie naukowcom nie udało się przekonać do eksperymentu islamskiego imama oraz hinduskiego bramina. U pozostałych kapłanów badacze chcą jednak sprawdzić, czy zażyte przez głęboko wierzące osoby narkotyki wywołają doświadczenia transcendentalne. Chociaż rzekomo miałoby to jeszcze bardziej pogłębić u nich zaufanie religii, przeciwnicy eksperymentu dostrzegają w nim drugie dno.

Wiele osób wierzących protestuje przeciwko tego typu badaniom, gdyż pośrednio sugerują one, iż doświadczenia oraz odczucia związane z obecnością Boga są związane z narkotyzowaniem się, a nie pewnego rodzaju strefą sacrum. Przyznają oni także, że są zadziwieni szybką akceptacją propozycji przez zaproszonych kapłanów, którzy niejako przyczyniają się do deprecjonowania wiary. Na razie wierni powinni poczekać chyba na ostateczne wyniki badań, po których ogłoszeniu prawdopodobnie dowiedzą się, po co tak naprawdę zostały przeprowadzone.

...

Zobacz również