Pontyfikat Jana Pawła II, który trwał niemal 27 lat, to prawdziwe świadectwo wytrwałości i wiary, jaką wykazywał się Ojciec Święty. Papież, który przeżył zamach, pomógł przyspieszyć proces pokojowy na świecie, a także mierzył się ze straszliwymi chorobami, dla wielu jest do dziś człowiekiem niezłomnym. Życie papieża-Polaka skrywa jednak tajemnicę, która wstrząśnie jego rodakami.

O tym, że Jan Paweł II otoczony jest w Polsce ogromną czcią, wiadomo nie od dziś. Papież z Wadowic cieszy się nad Wisłą szczególnymi względami i jest po dziś dzień wynoszony na piedestały. Dla wielu to bardzo kontrowersyjne działanie, biorąc pod uwagę niektóre z działalności papieża, które wzbudzają dziś wątpliwości w jego krytykach. Ci wskazują na wiele obciążających go kwestii jak tuszowanie pedofilii w kościele, czy walka z antykoncepcją w Afryce.

Są to jednak kwestie powszechnie znane nie tylko krytykom papieża, ale także jego zwolennikom. Jednak wiele osób, zwłaszcza sympatyków Jana Pawła II – ale znajdą się tacy również wśród jego przeciwników – szanuje fakt, że papież-Polak pełnił swoją posługę do końca swoich dni. Mimo potwornych chorób toczących jego ciało nie poddał się. Czy jednak aby na pewno wszystko o nim wiadomo?

Ostatnia tajemnica Jana Pawła II

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężko było Ojcu Świętemu w ostatnich latach jego życia. O rozterkach papieża dopiero długo po jego śmierci opowiedział kardynał Stanisław Dziwisz, a także papież emeryt – Benedykt XVI. Pierwszy z nich był nie tylko opiekunem chorowitego papieża, ale także przyjacielem. Drugi z nich za czasów Jana Pawła II zajmował stanowisko Prefekta Kongregacji Nauki Wiary. To, co ujawnili, wstrząśnie Polakami.

Tylko ci dwaj wiedzieli, że Jan Paweł II był o krok od… abdykacji. Ojciec Święty miał dosyć papieskich obowiązków, które podczas choroby były dla niego bardzo uciążliwe. Kiedy jeszcze był zdrowy, uwielbiał przemawiać do wiernych i odprawiać mszę. Z czasem, gdy jego choroba zaczęła się pogłębiać, papież nie był nawet w stanie normalnie mówić. Jak wspomina kardynał Dziwisz, papież-Polak zdecydował się jednak w końcu wypełnić wolę Stwórcy. Do końca życia miał jednak wątpliwości co do słuszności swojego wyboru.

źródło: wp.pl

Oto najbogatsze i najbiedniejsze województwa! Przepaść między pierwszym miejscem a resztą PORAŻA


Jakie sekrety skrywa przeszłość Merkel? 10 nieznanych faktów z życia kanclerz

...

Zobacz również